• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam98
Toplam Ziyaret5208000
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Hükümet ortakları ERT'nin kapatılması konusunda uzlaşma sağlayamıyor ERT frekansı halen kapalı olduğundan birçok uluslararası kanal yayın yapamıyor.

Yunanistan'da ERT krizi sürüyor

Hükümet ortakları ERT'nin kapatılması konusunda uzlaşma sağlayamıyor ERT frekansı halen kapalı olduğundan birçok uluslararası kanal yayın yapamıyor.

- Hükümet ortakları ERT'nin kapatılması konusunda uzlaşma sağlayamıyor

ERT frekansı halen kapalı olduğundan birçok uluslararası kanal yayın yapamıyor

Mahkeme'nin, ERT yeniden yapılandırıncaya kadar yayınlarını sürdürmesi yönündeki kararı taraflar arasında farklı şekilde yorumlanırken, ERT'nin ne zaman ve ne şekilde faaliyete geçeceği, siyasi liderler arasında anlaşmazlık konusu oldu.

Başbakan Samaras'ın ERT'yi kapatma kararına başından beri itiraz eden hükümetin küçük ortakları PASOK ve DİMAR, devlet radyo televizyon kurumunun tüm frekansları açılarak eski şekliyle yayınlarını sürdürmesi gerektiğini savunurken, Samaras ise ERT yeniden yapılandırıncaya kadar küçültülmüş bir şekilde geçici bir kurul tarafından yönetilmesini öneriyor.

İptal Mahkemesi dün Başbakan Samaras'ın ERT'yi kapatma kararını durdurmuş ve yeni kuruluş yayına geçinceye kadar ERT'nin yayınlarına devam etmesi gerektiğine hükmetmişti.

Bu arada, kapatma kararının ardından yayınları durdurulan ERT ekranlarındaki karartma sürerken, televizyonun frekanslarının halen kapalı olması nedeniyle aynı frekanslardan yayın yapan Bbc, DW, TV5 ve Rum RİK televizyonları da yayın yapamıyor.

Maliye Bakanı Yannis Sturnaras, ERT'nin frekanslarının açılması yönünde çalışmaların başladığını ve en kısa zamanda yayına başlanılacağını bildirdi. Diğer yandan, ERT çalışanlarının, kurumun Agia Paraskevi'deki merkez binasındaki işgal eylemleri sürerken, eylemcilerin bundan sonraki hareketlerinin belirlenmesi için Mesogeion caddesindeki radyo binasında gün içerisinde bir toplantı yapmayı kararlaştırdığı bildirildi.

Yunan medyası, ERT'nin kapatılmasının mahkeme kararıyla durdurulmasının, Başbakan Samaras'ın tek yanlı kapatma kararıyla üçlü koalisyon hükümetinde patlak veren kriz nedeniyle gündeme gelen erken seçim konusunu şimdilik arka plana ittiğini belirtirken, ERT'nin yeniden yapılanmasıyla işsiz kalacak 2 bin çalışanın sorununa halen çözüm bulunmadığına dikkati çekti.

(AA)


732 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın