• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam95
Toplam Ziyaret5207997
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa Parlamentosu'nun, Gezi Parkı eylemeri ve hükümetin olaylara karşı yaklaşımıyla ilgili aldığı karara ilişkin, "Kararlarını başlarına çalsınlar."

Ekonomi Bakanı Çağlayan: "Kararlarını başlarına çalsınlar."

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa Parlamentosu'nun, Gezi Parkı eylemeri ve hükümetin olaylara karşı yaklaşımıyla ilgili aldığı karara ilişkin, "Kararlarını başlarına çalsınlar."

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa Parlamentosu'nun, Gezi Parkı eylemeri ve hükümetin olaylara karşı yaklaşımıyla ilgili aldığı karara ilişkin, "Kararlarını başlarına çalsınlar. Herhalde en iyi ifade böyle yerini bulacaktır. Karar bizi ilgilendirmiyor" dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gine Sanayi ve KOBİ'ler Bakanı Ramatoulaye Bah ile yaptığı görüşme sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, "Temmuz ayı itibarıyla Avrupa Birliği ve ABD arasında Serbest Ticaret Müzakereleri başlayacak. Bu çerçevede Türkiye ile ABD arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması noktasında hangi aşamadayız" sorusuna Çağlayan, "Bu konuyla ilgili konuşmalarımız devam ediyor. Sayın Başbakanımızla ABD'ye yaptığımız ziyarette de en üst düzeyden bu konu gündeme getirildi. Sayın Başbakanımızla Sayın Obama'nın Başkanlığında yapılan heyetler arası görüşmede de bu konu dile getirildi. Orada bir mutabakat açıklaması da yapıldı. Amerika'nın dış ticaret temsilciliği ile Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı arasında bir çalışma komisyonu kurulması kararlaştırıldı. Zaten bu AB-ABD arası Serbest Ticaret Anlaşması'dır" cevabını verdi.

Çağlayan, Fransa'nın ve bazı ülkelerin bu konuda çeşitli itirazlarının olduğunu ve bu itirazların da ortadan kalktığını anlattı. Çağlayan, AB-ABD arası Serbest Ticaret Anlaşması görüşmelerinin fiilen başlayacağını belirterek, "Tabii ne kadar sürer bilemiyoruz. Kimilerine göre 2 yıl kimilerine göre 5 yıl süreceği ifade ediliyor. Ancak bu konuda Sayın Obama'nın bu işin kendi döneminde olmasını istediği yönünde bir görüşünün olduğunu biliyorum" dedi.

Çağlayan, konuşmasında şunları kaydetti: "AB'nin haksız, taraflı, iki yüzlü uygulamasıyla karşı karşıyayız. AB iki yüzlülüğü sadece serbest ticaret konusunda göstermiyor, vize anlamında da gösteriyor, malların serbest dolaşımı anlamında da gösteriyor. Üyelik müzakeresi yaptıkları 3. ülkelerle Türkiye'yi aynı masaya oturtmamasıyla. Sanki kendileri pürü pak, sanki kendileri tertemiz, hiç bir şeyleri yok. Avrupa'nın hiçbir ülkesinde polis halkla, vatandaşla karşı karşıya gelmiyor. Örneğin; Yunanistan'da, İngiltere'de, Fransa'da, Almanya'da, İtalya'da hiçbir problem yok, onlar gayet günlük gülistanlık, polise taş atanlara polis çiçek veriyor. Sanki öyle bir manzara varmış gibi utanmadan sıkılmadan Türkiye'yle ilgili AB Parlamentosu bir karar açıkladı. Ben söyledim, kararlarını başlarına çalsınlar. Herhalde en iyi ifade böyle yerini bulacaktır. Karar bizi ilgilendirmiyor."

(İHA)


788 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın