• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam95
Toplam Ziyaret5207997
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Yunanistan´da Devlet Radyo ve Televizyon kanallarının kapatılmasına tepkiler artarak devam ederken, başlatılan grev de hayatı durma noktasına getirdi.

Yunanistan´da hayat durma noktasına geldi

Yunanistan´da Devlet Radyo ve Televizyon kanallarının kapatılmasına tepkiler artarak devam ederken, başlatılan grev de hayatı durma noktasına getirdi.

Yunanistan Devlet Radyo ve Televizyonu ERT´nin kapatılmasına itiraz eden kurum çalışanlarının, ERT’nin merkez binasındaki işgal eylemi sürerken, Yunanistan İşçi Konfederasyonu GSEE ve Kamu Çalışanları Federasyonu ADEDY, destek amacıyla 24 saatlik grev başlattı.

GSEE ve ADEDY’nin düzenlediği greve bankacılar, devlet hastaneleri çalışanları, doktorlar, eğitimciler, gardiyanlar, sivil hava taşımacılığı kontrolörleri ve toplu taşıma araçları çalışanları da katılıyor. Şehir içi raylı taşıma araçları çalışanları ise greve destek amacıyla vardiyanın başlama saatinden itibaren saat 09.00’a kadar kontak kapatırken, Atina metrosunun Elefterios Venizelos havaalanı hattı 24 saat kapalı kalacak.

Sivil hava taşımacılığı çalışanlarının da greve katılmasıyla 15.00-17.00 saatlerinde ülkedeki tüm havaalanlarında uçuşlar durdurulacak.

Grev nedeniyle devlet daireleri, belediye, banka, sağlık sektöründeki hizmetlerde aksamalar meydana geldiği bildiriliyor.

Devlet hastanelerinde sadece acil ve güvenlik ekipleri hazır bulunuyor.

Diğer yandan, ERT’nin kapatılmasını protesto eden basın çalışanlarının dün başlattığı genel grev çerçevesinde tüm televizyon ve radyolarda haber programları durdurulurken, Yunan Haber Ajansı ANAMPA da dün saat 06.00’dan itibaren ERT ve grevlerle ilgili gelişmelerin dışında haber geçmiyor ve internet sitesini yenilemiyor. Gazeteler basılmayacağı için bugünden itibaren gazete bayilerinin raflarının boş kalacağı belirtildi.

Hükümet ortakları arasında görüş ayrılığı sürüyor

Bu arada, ERT’nin kapatılmasıyla ilgili koalisyon hükümeti ortakları arasında ortaya çıkan görüş ayrılığı sürerken, hükümetin küçük ortakları PASOK ve DİMAR liderleri Evangelos Venizelos ve Fotis Kuvelis, Başbakan Antonis Samaras’a ERT konusunu görüşmek üzere tüm siyasi parti liderleriyle toplantı yapma çağrısını yineledi.

Başbakan Antonis Samaras’ın, ERT’yi kapatma kararının ardından hükümet ortakları arasında patlak veren siyasi kriz, Atina’da erken seçim senaryolarını gündeme getirdi.


762 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın