• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret5218402
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Niğde'de geleneksel bahar ayinleri çerçevesinde bir kilisede yapılan ayini yönetti.

Niğde'de Rumlar 90 Yıl Sonra Ayin Yaptı

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Niğde'de geleneksel bahar ayinleri çerçevesinde bir kilisede yapılan ayini yönetti.

8-9 Haziran tarihlerinde düzenlenen ayinleri yönetmek için Niğde'ye gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos, Cumartesi günü Hasaköy'de bir kilisedeki ayini dün de Niğde merkezde de Pazar ayinini yönetti.

Niğde merkezde 1861 yılında yapılan Rum kilisesinde Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönettiği Pazar ayinine Yunanistan Tarım Bakanı Yardımcısı Maksimos Harakopulos, Arjantin, Yunanistan ve İstanbul'dan çeşitli dernek üyeleri ile yaklaşık 100 kişi katılımıyla gerçekleşti.

Yaklaşık 4 saat süren ayinde İncil'den çeşitli bölümler okunup, dua edilerek ilahiler söylendi. Ayine katılanlar, ellerinde mumlar tutarak ilahilere eşlik etti.

Bartholomeos ayin çıkışı basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Bildiğiniz gibi 13 seneden beri her sene mutat ziyaretimizi yapıyoruz Kapadokya'ya. Kapadokya'yı sevdik çünkü Kapadokya bizi sevdi, böylece karşılıklı duygular, sevgi ve dostluk duyguları içinde bu ziyaretlerimizi her sene gerçekleştiriyoruz. Bazen Mustafa paşada bazen Ürgüp de bazen Niğde'de bugün olduğu gibi. Veliliklerin izni ile bu dualarımızı gerçekleştiriyoruz ve kendilerine vali beye çok müteşekkiriz çünkü kanunlarımıza göre bu izin olmasaydı biz bu ayini yapamazdık. Onun için bütün katılanlar adına kendilerine şükranlarımızı arz ediyoruz. Bildiğiniz gibi birkaç sene önce Sayın Başbakanımız ve Kültür Bakanımız Sümela Manastırı için de böyle bir izin verdiler, her sene ağustosta gidiyoruz çünkü Meryem Ana bayramıdır. Bu sene dördüncü ziyaretimiz olacak. Bütün bu toplananlar, gelenler eski Kapadokyalıların torunlarıdır. Köklerinin burada olduğunu her zaman hatırlıyorlar, kitaplardan okuyorlar veya büyükannelerinden dedelerinden duymuşturlar ve bu güzel yöreleri ziyaret etmek istiyorlar. Babalarının, dedelerinin dua ettikleri, evlendikleri vaftiz oldukları kiliselerde dua yapmak istiyorlar. Böylece Yunan halkı ve Türk halkı bu gibi ziyaretlerle kaynaşıyorlar birbirleriyle. Dostluk ve beraberlik, komşuluk kaynaşmış oluyor" dedi.

Niğde Grant Hotel'de öğle yemeğini katılan Fener Rum Patriği Bartholomeos Niğde'nin Bor ilçesinde tadilatı devam eden bir kiliseyi ziyaret ederek oradan Nevşehir'e hareket etti.

(DHA)


1149 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın