• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam98
Toplam Ziyaret5208000
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Soykırımların küçümsenmesine ceza getiren yasa tasarısı krize neden oldu.

Irkçılık yasası Yunanistan’da krize neden oldu.

Soykırımların küçümsenmesine ceza getiren yasa tasarısı krize neden oldu.

Yunanistan’da ırkçılıkla mücadele amacıyla hazırlanan ve soykırımların küçümsenmesine ceza getiren yasa tasarısı koalisyon hükümetinde krize neden oldu.

Yunanistan’da, ırkçılığa karşı mücadele kapsamında kısa bir süre önce Adalet Bakanlığı’nca hazırlanarak parlamentoya sunulan yasa tasarısı koalisyon hükümeti ortakları arasında krize yol açtı. PASOK (Panhelenik Sosyalist Hareket) ve DİMAR’ın (Demokratik Sol) tasarısı, Yeni Demokrasi partisince sunulandan farklı olarak, sadece Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından tanınan soykırımları kapsıyor. Ülkede son dönemde artan ve göçmenleri hedef alan şiddet olayları ile aşırı sağcı Altın Şafak Partisi’nin (Hrisi Avgi) ırkçı eylemlerini sonlandırabilmek amacıyla hazırlanan ırkçılıkla mücadele yasasına, hükümetin büyük ortağı Yeni Demokrasi (ND) partisi tarafından getirilen ek madde, koalisyon partilerinin tepkilerine neden oldu.

Tasarıdaki, Yunanistan tarafından kabul edilmiş soykırımlar”ı küçümseyenlere ve aşağılayanlara hapis ve para cezası öngören ek maddeye itiraz eden koalisyon ortağı PASOK ve DİMAR, ayrı bir tasarı hazırlayarak parlamentoya sundu.

PASOK ve DİMAR’ın, ND’nin tasarısıyla birçok konuda farklılıklar içeren tasarısında, soykırımlar”ın küçümsenmesinin ve aşağılanmasının cezalandırılmasıyla ilgili maddenin sadece Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından tanınmış soykırımları kapsaması öngörülüyor.

PARTİLER YASAKLANIYOR

Yeni tasarıda ayrıca, ırkçı nedenlerle şiddet olaylarına karışan vatandaşlara ve devlet memurlarına daha ağır para ve hapis cezaları uygulanması isteniyor. Tasarı ırkçı saldırı mağdurlarının koruma altına alınarak sınır dışı edilmemesi ve olaylara karışan siyasi partilerin faaliyetlerinin Adalet Bakanlığı’nın kararıyla dondurulmasını öngörüyor.

MUHALEFET DE TASARI HAZIRLADI

Öte yandan, yeni tasarıya karşı çıkan ana muhalefet Radikal Sol Koalisyon SYRİZA ve Bağımsız Yunanlılar partisi de ayrı birer tasarı hazırladı. SYRİZA’nın önümüzdeki günlerde parlamentoya sunması beklenen tasarıda, soykırım konusu dahil olmak üzere, bilimsel yaklaşım ve düşüncelerin ceza kapsamına alınamayacağına ilişkin bir madde de bulunuyor.

Yunanistan’da ilk kez, parlamentoda grubu bulunan siyasi partiler aynı konuda parlamentoya farklı yasa tasarları sunuyor.

ERMENİ İDDİALARINI DA KAPSIYOR

Yunan parlamentosunda 1996′da yapılan oylamada 1915 olaylarının da ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanınmasına karar verilmişti. Parlamento, 1994′te “Pontuslu Rum”, 1998′de de “Küçük Asya” sözde soykırımlarını tanımıştı.

ALTIN ŞAFAK HEDEFTE

Yunanistan’da hazırlanan tasarı yasalaşırsa ırkçı Altın Şafak Partisi’nin faaliyetleri dondurulabilecek. Tasarıda ırkçı siyasi faaliyetlere farklı yasaklar getiriliyor.

(Haberturk)


1309 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın