• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret5218401
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Müsteşar Kounalakis: Krizden Uzaklaşan Yunanistan Türk İşadamları İçin Cazip

Müsteşar Kounalakis: Krizden Uzaklaşan Yunanistan Türk İşadamları İçin Cazip

Yıllık 5 milyar dolarlık ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarmak için Türkiye'ye yönelik çalışmalarını hızlandıran Yunanistan'dan, İzmirli işadamlarına yatırım ve işbirliği çağrısı geldi. Beraberinde Yunanistan İzmir Başkonsolusu Theodore Tsakiris ile İzmir Genç İş Adamları Derneği (İGİD)'i ziyaret eden Yunanistan Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Lambis Kounalakis, ülkesindeki ekonomik durum ve potansiyeli yüksek iş alanları hakkında bilgi verdi.

İki ülke arasında karşılıklı ticaretin 10 milyar dolara çıkabileceğini ifade eden Kounalakis turizm, inşaat, inşaat malzemeleri, gıda ve enerji sektörlerinde önemli işbirliği imkanları bulunduğunu vurguladı: "Yunanistan, kriz etkilerini aşarak yeniden yatırım yapılabilir ülke konumuna geldi. Mali parametreler, AB ortalamalarına göre oldukça iyi ve işçilik maliyetleri hala çok düşük. 2014 yılında tekrar pozitif büyüme öngörüyoruz. Yunanistan, Türk yatırımcılar için ideal hedef. AB pazarına en yakın kapıyız. Stratejik konum, kültür benzerlikleri, güçlü hukuk sistemi, altyapı ve uzman işgücü kaynağı, yatırımı cazip kılıyor." Müsteşar Kounalakis, Yunanistan'daki ticaret ve yatırım fırsatlarını Anadolu'yu gezerek işadamlarına anlatacaklarını, özellikle İzmirli işadamlarının ticaretlerini geliştirmelerini beklediklerini söyledi.

Komşu iki ülkenin birçok alanda işbirliği yapabileceğini dile getiren İGİD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Timuroğlu da İzmirli işadamlarının bu noktada önemli katkılar sağlayabileceğini kaydetti. Üyelerinin komşu pazara açılması konusunda Yunanistan Büyükelçiliği ve İzmir Başkonsolosluğu ile daha sıkı bir işbirliği içinde olacaklarını ifade eden Timuroğlu, önümüzdeki aylarda iki ülke işadamlarını bir iş forumuyla buluşturabileceklerini belirtti.

(CİHAN)


777 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın