• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam95
Toplam Ziyaret5207997
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Yunanistan cami için ilk adımı attı!

Yunanistan cami için ilk adımı attı!

Yunanistan ve Türkiye arasında yıllardır gündemde olan cami inşaatı için Yunan hükümeti ilk adımı attı. Cami için ayrılan 946 bin Euro'luk bütçeyi bakan imzaladı.

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'ın girişimiyle başlanan ve Atina'nın Votanikos semtindeki Yunan Deniz Kuvvetleri'ne ait eski bir hangardan dönüştürülecek cami için harekete geçildi. Kalkınma Bakanı Yardımcısı Stavros Kaloyannis, 946 bin euro'luk bütçeyi imzaladı. Cami projesinin açık bir süreç olacağı açıklandı. Yasa gereği camiye ek olarak dinlenme odası, imama ait bir oda ve caminin idare komitesi için bir ofis olacağı belirtildi.

İmam Yunan vatandaşı olacak

Hangardan çevrilecek cami, Osmanlı tarzını değil Avrupa mimarisini yansıtacak. Camide görev yapacak imamlar, Eğitim Bakanlığı tarafından 2 yıl için atanacak. Ayrıca imam olabilmek için Yunan vatandaşı olma şartı aranacak.

Etrafı yeşil alanlarla kaplı cami, gettolaşmaya engel olmak için konut yapımına izin verilmeyen bir bölgede inşa edilecek. Cami inşaatında 'çevreye uyumsuz olduğu gerekçesiyle' minareler kullanılmayacak. Başkentteki cami için nisan ayında onay kararı çıkmış ancak 200 bin Müslüman'ın yaşadığı başkentte sadece 350 kişinin ibadet edebileceği cami tartışmalara neden olmuştu.

(GAZETE VATAN)


1101 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın