• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret5228524
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Gümülcine’deki Yunanistan – Bulgaristan yolu çalışmaları başladı

Gümülcine’deki Yunanistan – Bulgaristan yolu çalışmaları başladı

Yunanistan’ı Bulgaristan’a bağlayacak Gümülcine’deki (Komotini) yol çalışmalarına yeniden başlandığı öğrenildi.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde maaşlarını alamayan şirket çalışanları yüklenici firma “İonios Kataskevastiki” şirketi aleyhine ihtiyati tedbir talebiyle dava açmıştı. Duruşmada şirket yetkilileri ise 10 milyon euro’luk kredi için yapılan başvurunun onaylandığını ve bankadan kredinin alınmasıyla birlikte çalışanların maaşlarını ödeyeceklerini dile getirmişlerdi.

Elde edinilen bilgilere göre, şirket yetkilileri ile çalışanlar arasında yapılan pazarlıklar sonucunda anlaşma sağlanırken, İonios Kataskevastiki şirketi bankadan çektiği kredi ile geçen hafta başlarında çalışanların yaklaşık 10 aylık ödenmemiş maaşlarının bir bölümünü ödedi.

Böylece çalışanların geçen hafta ortasından itibaren yeniden işbaşı yaptığı bildirildi. Yolun tamamlanması için geriye kalan bölümün, toplam yolun %10’un da altında kalan bir kısmını oluşturduğu kaydedilirken, yaklaşık 1-1,5 aylık bir çalışma sonrasında yol çalışmalarının tamamlanacağı değerlendirmesi yapılıyor.

2006 yılı sonlarında ihaleye çıkarılan projeyi 2007 Temmuz ayında İonios Kataskevastiki şirketi kazanmıştı. 88 milyon 509 bin euro bütçeli ve ESPA programı tarafından finanse edilen yol çalışmalarının 2010 yılında tamamlanması öngörülüyordu.

23 km uzunluğundaki yol, kuzey ve doğu bölüm olmak üzere iki hattan oluşuyor. Yolun kuzey bölümü Gümülcine’yi Yunanistan – Bulgaristan sınırlarıyla birleştirirken, güney bölümü ise Kozlüköy’ü (Karidia) Egnatia Otobanı ile birleştiren yoldan oluşuyor.

 

(trakyadan.com)4042 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın