• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret5228521
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Onlar için para hiçbir şey

Fakir ama gururlu!

Onlar için para hiçbir şey

Almanya gibi refah seviyesi daha yüksek ülkelerdeki çocukların aksine Yunanistan ve İspanya'daki çocuklar daha mutlu.

UNİCEF, 29 Avrupa ülkesinde 11-15 yaş arasındaki çocuk ve gençlerin, zenginlik, sağlık ve eğitim durumlarına göre yaşam koşulları, mutlu olup olmadıklarını kıyasladı. Araştırmanın sonuçlarına göre Avrupa'da ekonomik krizden en az etkilenen, yaşam koşullarının daha iyi olduğu Almanya'da çocukların mutluluk oranları oldukça düşük.

ALMANYA'DA HER 7 ÇOCUKTAN BİRİ...

Çocuk ve gençlerin en mutlu olduğu ülkeler sıralamasında Almanya, 29 ülke arasında 22'nci sırada yer alıyor. Buna karşılık ekonomik kriz yaşayan, işsizliğin rekor seviyelere ulaştığı İspanya, Yunanistan, İzlanda ve İtalya gibi ülkeler çocukların kendini en mutlu hissettiği ülkeler arasında yer alıyor. Almanya'da yaşayan her yedi çocuktan biri hayatından memnun değil.

UNICEF üyesi Profesör Hans Bertram "Çocukların yaşam şartları ve beklentileri arasındaki uçurumun sebebi bence tipik bir refah fenomeni. Yaşam koşulları iyileştikçe çocuk kendini daha mutsuz hissediyor" diyor.

LİSTENİN SON SIRALARINDA HANGİ ÜLKELER VAR?

Almanya'da yaşayan çocukların ailelerinin gelir düzeyleriyle orantılı olarak aldıkları eğitim daha kaliteli ve beslenme koşulları daha iyi. Genel yaşam koşulları göz önüne alındığında Almanya, en gelişmiş 29 ülke arasında 6'ncı sırada yer alıyor. Listenin son sıralarında Avrupa'da ekonomik kriz ile boğuşan Yunanistan, İtalya ve ispanya bulunuyor. Fakat çocukların yaşam koşulları ve hayattan duydukları memnuniyet karşılaştırıldığında sıralama değişiyor.

YAPIDAN KAYNAKLANIYOR

Bazı uzmanlara göre diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Almanların yaşam koşulları hakkında daha sık şikâyet etmeleri de Almanların yapısına özgü. Almanya'da genel olarak çocukların daha iyi ekonomik şartlarda yaşadığını tespit eden UNICEF araştırması diğer yandan ekonomik refahın eşit bir şekilde dağıtılmadığına işaret ediyor.

Almanya'da çocuk yoksulluğu önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Araştırmayı yapan uzmanlar bu nedenle özellikle maddi durumu iyi olmayan ve tek başına çocuk büyütmekte olan anne ve babaların desteklenmesi için ulusal bir eylem planının hayata geçirilmesini talep ediyorlar.

(HT Ekonomi)1060 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın