• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret5228521
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

89 yıldan bu yana ibadete kapalı tarihi Aya Yorgi (Aziz George) Kilisesi, Alanya Belediyesi tarafından restore edilerek ibarete açılacak.

Alanya'da Hıristiyanların Kilise Sevinci

89 yıldan bu yana ibadete kapalı tarihi Aya Yorgi (Aziz George) Kilisesi, Alanya Belediyesi tarafından restore edilerek ibarete açılacak.

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde 19'uncu yüzyıl başlarında kurulan ve 89 yıldan bu yana ibadete kapalı tarihi Aya Yorgi (Aziz George) Kilisesi, Alanya Belediyesi tarafından restore edilerek ibarete açılacak.

İlçede yerleşik yaşayan Ruslar, belediye tarafından temizlenen kilisede ilk ayinlerini yaptı.

Alanya'daki Rus, Ortodoks ve Katolik kiliselerine mensup Hıristiyanlar, belediye tarafından temizlenen ve ibadet yapılabilecek hale getirilen Hıdır İlyas Mevkii'ndeki Aya Yorgi Kilisesi'nde ayin düzenledi.

İstanbul Patrikhanesi'nde görevli peder Pater Visarion'un yönettiği ayine katılan çoğunluğu Rus 50 Hıristiyan, mum yakarak dua etti.

İlahilerin de okunduğu ayin yaklaşık 2 saat sürdü.

1924'TEN BU YANA İBADETE KAPALI

Ayin ardından konuşan Alanya Rus Dili Konuşanlar İşbirliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Anjelika Anzhela, 1924 yılından bu yana ibadete kapalı kilisenin Alanya Belediyesi tarafından restore edilerek yeniden ibadete açılacak olmasının yerleşik yabancıları mutlu ettiğini söyledi.

Restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra kilisede her gün ibadet edilebileceğini belirten Anzhela, "Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu bu kiliseyi ibadete açmak için bize söz verdi. Kilisede bu haliyle bile ibadet edebilmekten gayet mutluyuz. En azından ayda bir de olsa ayin yapabiliyoruz" dedi.

YERLEŞİK YABANCILAR MUTLU

Alanya'da 5 yıldan bu yana oturan Gürcistanlı, 33 yaşındaki Nina Orjokidze, kilisenin ibadete açılması için çalışma yapan Alanya Belediyesi'ne teşekkür etti.

Gürcistan uyruklu 29 yaşındaki Zaza Kakushadze ise, kilisenin restore edilmesini beklediklerini ve gelişmelerden mutlu olduklarını söyledi.

RESTORASYON PROJESİ HAZIR

Alanya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nimet Hacıkura da, "Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün mülkiyetindeki bu kilisenin kullanım ve restorasyon çalışması için gerekli izin çıktı. Bunun üzerine restorasyon projesi hazırlatarak ihale düzenlendi. İhale tamamlandı. Önümüzdeki günlerde bu tarihi kilisenin çok amaçlı kullanımı için restorasyon çalışmalarına başlayacağız" diye konuştu.

HIDRELLEZ KİLİSESİ

Alanya merkeze 10 kilometre uzaklıktaki Hacı Mehmetli Köyü sınırları içinde 19'uncu Yüzyıl başında kurulduğu sanılan kilise, günümüzde Hıristiyan ziyaretçiler tarafından ibadet amacıyla kullanılıyor.

Kilisenin içinde ahşap süslemeli ara kat bulunuyor. 1873 yılında onarım gören kilise, Alanya'da yaşayan ve Türkçe konuşan Ortodoksların 1924 yılındaki mübadelede Yunanistan'a gitmelerinin ardından ibadete kapatıldı.

(DHA)2068 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın