• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam65
Toplam Ziyaret5229126
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Yunanistan'da, aşırı sağcı Altın Şafak (Hrisi Avgi) partisi, Radikal Sol Koalisyon SYRIZA İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek'in milletvekilliğinin düşürülmesi için soru önergesi verdi.

Türk Milletvekili Aşırı Sağcı Yunan Partisinin Hedefinde

Yunanistan'da, aşırı sağcı Altın Şafak (Hrisi Avgi) partisi, Radikal Sol Koalisyon SYRIZA İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek'in milletvekilliğinin düşürülmesi için soru önergesi verdi.

Yunanistan'da, aşırı sağcı Altın Şafak (Hrisi Avgi) partisi, Radikal Sol Koalisyon SYRIZA İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek'in milletvekilliğinin düşürülmesi için soru önergesi verdi. Zeybek ise, son zamanlarda İskeçe'de aşırı sağcıların saldırılarının arttığı uyarısında bulunarak, güvenlik güçlerinden tedbir almalarını istedi.

Altın Şafak Selanik milletvekili Antonis Gregos, İçişleri Bakanlığı'nca yanıtlanmak üzere parlamentoya sunduğu önergede, Zeybek'in, 17 Haziran seçimlerinde camilerde oy pusulası dağıtarak seçim kurallarını ihlal ettiğini iddia etti.

Gregos, camilerin önünde oy pusulası dağıtılmasıyla seçmenlerin örgütlü bir şekilde yönlendirildiğini ileri sürdüğü önergesinde, ilgili bakanlığın konuyu araştırmasını ve iddiaların doğrulanması durumunda, Zeybek'in milletvekilliği düşürülerek, seçimlerin tekrarlanması gerektiğini ileri sürdü.

SYRİZA İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, Altın Şafak'ın suçlamalarının hiçbir yasal dayanağı bulunmayan sırf etki yaratmaya yönelik boş iddialar olduğunu söyledi.

İskeçe'de seçimlerin doğru bir şekilde yapıldığını, kendileri tarafından herhangi bir kural ihlalinin söz konusu olmadığını ifade eden Zeybek, bu konuda yasaların öngördüğü itiraz süresinin de zaten sona erdiğini belirtti.

Zeybek, İskeçe'de asıl sorunun son dönemde artış kaydeden ırkçılık vakaları olduğunu belirtti.

-"Gidişat tehlikeli"-

İskeçe'de son zamanda aşırı sağcı gruplar tarafından Türk Azınlık mensuplarına ırkçı saldırılar düzenlendiğini, en son İskeçe kent meydanında bir Türk'ün Altın Şafak üyesi grupların saldırısına uğrayarak feci şekilde dövüldüğünü anlatan Zeybek, "Gidişat tehlikeli" dedi.

İskeçe'de, ırkçı grupların akşamları cafe ve dersanelere giden Türk gençleri sürekli rahatsız ettiklerini, yolda insanları durdurup isimlerini sorduklarını belirten Zeybek, "Bölgede bir tedirginlik var. Köylerde yaşayan insanlarımız kente gelmeye korkar oldular. Bizler temkinli davranmaya çalışıyoruz. Bölgedeki diğer unsurlarla ilişkilerimizin zedelenmesini istemiyoruz. Ancak, daha önce Türk Azınlığa yapılan saldırılar ve yaşanan acı olaylar hala hafızalarımızda" diye konuştu.

Zeybek, İskeçe'de son dönemde yaşananlarla ilgili bölgedeki emniyet yetkileri ve savcılığı bilgilendirerek önlem almalarını istediklerini belirterek, bu konuda Atina'da parlamento nezdinde de girişimlerde bulunacağını bildirdi

 

(haberler.com)1017 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın