• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.070519.1469
Euro20.632220.7149
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam317
Toplam Ziyaret5352954
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Bulgaristan'da HÖH liderine suikast girişimi son anda engellendi.

Türk vekile suikast girişimi!

Bulgaristan'da HÖH liderine suikast girişimi son anda engellendi.

Rumeli Balkan Federasyonu Genel Başkanı Ayhan BÖLÜKBAŞI, Başkan Vekili Rıfat YAKUPOĞLU, Başkan Yardımcısı Hüseyin BASKIN ve Necati ARDA , RUBASAM Başkan Vekili Süheyl ÇOBANOĞLU ile üye ve delegelerden oluşan kalabalık bir heyetle gittiği 8.nci Hak ve Özgürlükler Hareketi Ulusal Kongresinde Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) lideri Ahmet Doğan'a karşı silahlı saldırı girişiminde bulunuldu.

Çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu HÖH partisinin 8'inci olağan kurultayında parti lideri Ahmet Doğan'a karşı silahlı bir kişi saldırıya teşebbüs etti.

Ahmet Doğan'ın, kongrede program konuşmasını yaptığı esnada, genç bir kişi, elindeki tabanca ile hızla kürsüye doğru koşarak, ateş etmeye çalıştı.

Yaklaşık 3 bin kişinin bulunduğu salonda, kürsünün yanında bulunan HÖH milletvekilleri Ahmet Doğan'ı yere yatırırken, saldırganı ateş etmeden etkisiz hale getirdiler.

Yaklaşık beş dakika süren olay sırasında saldırgan, salonda bulunan HÖH milletvekilleri ve delegeler tarafından etkisiz hale getirildi ve güvenliği sağlayan Milli Güvenlik Servisi yetkililerine teslim edildi.

DURUMU İYİ

Kongre salonunda yaşanan paniğin ardından verilen arada konuşan HÖH Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan, Doğan'ın sağlık kontrolünden geçirildiğini ve sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Lütfi, bu tatsız olayın ardından Doğan'ın kendini iyi hissettiğini ancak bu ortamda konuşmasını sürdürmesinin mümkün olmayacağını bildirdi.Bulgarca, İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan konuşma metninin tüm delegelere dağıtılacağı belirtildi.

Lütfi, kongrenin saat 15.00'te devam edeceğini bildirdi.HÖH Milletvekili Remzi Osman ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, saldırıyı sert bir dille kınayarak, saldırganın tanıdık biri olmadığını söyledi.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin 23 yıllık lideri Doğan'ın, kongrede yapacağı konuşmada, görevden çekilerek, HÖH genel başkanlığı için Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan'ın adaylığına destek verilmesi çağrısında bulunması bekleniyordu.

SALDIRGANIN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

Bulgaristan’da üyelerin çoğunun Türkler’in oluşturduğu HÖH’ün 8’İnci olağan kongresi bugün başkent Sofya’daki Ulusal Kültür Merkezi’nde toplandı. Kongrede delegelere konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan Türk lider Ahmet Doğan’a silahlı saldırı girişiminde bulunuldu. Doğan, kürsüde HÖH’ün Bulgaristan siyasetinde sadece Türk azınlık için değil, tüm ülke için önemli siyasi aktör olduğunu anlattığı sırada, boynunda delege kartı bulunan partinin Burgaz Teşkilatına kayıtlı, eski sabıkalı Oktay Emin Mehmet yerinden kalkarak kürsüye yaklaştı. Kongre salonundaki misafir ve delegelerin şaşkın bakışları arasında belindeki tabancayı çıkararak Ahmet Doğan’a doğrultarak tetiğe bastı. Ancak, tabanca ateş almadı.

Bu sırada saldırganla göz göze gelen Doğan, ani bir refleks gösterip sol eliyle saldırganın tabancayı tuttuğu eline vurup dengesini kaybettirdi. Ardından saldırgan tabancanın mekanizmasını kurup bir kez daha tetiğe bastı, silah yine patlamadı. Bu sırada yetişen koruma ve partililer, saldırganı etkisiz hale getirdi.

Kongre salonunda bulunan partililerin bir bölümü, olayın şokunu atlattıktan sonra kürsüye fırlayarak yerde yatan saldırganı linç etmek istedi. Gelen güvenlik güçleri, saldırganı gözaltına aldı. Saldırı girişiminden sonra kongre çalışmalarına ara verildi.

ÖZTRAK: DEHŞET İÇİNDE İZLEDİK

Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin Sofya’daki kongresine misafir olarak katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, gözleri önünde gerçekleyen silahlı saldırı girişimini büyük bir dehşet içinde izlediklerini söyledi. CHP heyetinde yer alan Edirne Milletvekili Recep Gürkan, kongreyi izlemek için salonda ilk sırada kendilerine yer ayrıldığını ve burada oturduklarını söyledi. Milletvekili Gürkan, HÖH lideri Ahmet Doğan’ın konuşma yaptığı sırada bir kadının kürsüye gelerek terini silmesi için peçete bırakıp geri dönmesinden kısa bir süre sonra salonun arka taraflarından sonradan saldırgan olduğu anlaşılan kişinin yürüyerek yanlarından geçtiğini ve kürsüye yaklaştığı sırada koşmaya başladığını anlatarak, şöyle dedi:

"Basamakları hızla çıkıp, belinden çıkarttığı tabancayı Ahmet Doğan’ın şakağına doğrultarak tetiğe bastı. Ancak patlamadı. Bu sırada Doğan, eliyle tabancaya vurup kürsünün arka bölümüne doğru geriledi. Ahmet Doğan’ın müdahalesiyle dengesini kaybeden saldırgan yeniden kendini toparlayarak tabancanın mekanizmasını oynayıp bir kez daha tetiğe bastı. Ancak silah yine ateş almadı. Bu sırada gelen korumaları saldırganı etkisiz hale getirdi. Kongrenin yapıldığı salona girişlerde ciddi bir güvenlik önlemini fark etmedim."

Kongre, kaldığı yerden saat 16.30’da tekrar başladı.

HÖH Partisi, Yeni Başkanını Seçti

Bulgaristan'da devam eden Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi kongresinde Genel Başkan Lütvi Mestan seçildi.


Bulgaristan'da devam eden Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi kongresinde Genel Başkan Lütvi Mestan seçildi. HÖH'ün 8. Olağan kongresine katılan delegelerin yüzde 100 oyuyla seçilen Mestan, partinin eski Genel Başkanı Ahmet Doğan tarafından aday gösterilmişti.954 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın