• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.070519.1469
Euro20.632220.7149
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam310
Toplam Ziyaret5352947
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Yunanistan'da, "İmam yasası" olarak da bilinen yasaya ek olarak hazırlanan kanuni düzenlemenin mecliste kabul edilmesi, Türk azınlık tarafından tepkiyle karşılandı.

KANUNİ DÜZENLEMENİN KABUL EDİLMESİNİ BATI TRAKYA TÜRKLERİ TEPKİYLE KARŞILADI

Yunanistan'da, "İmam yasası" olarak da bilinen yasaya ek olarak hazırlanan kanuni düzenlemenin mecliste kabul edilmesi, Türk azınlık tarafından tepkiyle karşılandı.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu, yayımladığı duyuruda, parlamentonun bu konudaki kararını "Türk azınlığın din ve vicdan özgürlüğünü hiçe sayan son derece yanlış ve talihsiz bir karar" olarak değerlendirerek, kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Danışma Kurulu, Türk azınlığın esasen sadece kanuni düzenlemeye değil, "İmam Yasası"nın tümüne başından beri karşı olduğunu belirttiği duyurusunda, "Batı Trakya Türk Azınlığı'nın görüşleri ve rızası alınmadan, sözde Azınlık için hayata geçirilmek istenilen bu antidemokratik yasayı yine kabul etmeyeceğimizi vurgulamak isteriz" denildi.

Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi'nden (DEB) yapılan açıklamada da "İmam Yasası" olarak bilinen yasada değişiklikler öngören kanuni düzenlemenin mecliste kabul edilmesi ve bu süreçte yaşananların "Yunanistan demokrasisi adına geri bir adım" olduğu belirtildi.

DEB, sözkonusu yasa ve buna ek olarak hazırlanan kanuni düzenlemeyle "hakları uluslararası anlaşmalarla garanti altına alınmış bulunan Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı'nın din, vicdan ve ibadet özgürlüğüne büyük bir darbe indirildiğini" belirttiği açıklamasında, "bu uygulamayla azınlık insanının din özgürlüğü adeta yok edilerek, Trakya'daki camiler kontrol altına alınmak isteniyor" denildi.

Yunanistan'da 2007'de kabul edilen ancak Türk azınlığın tepkisi nedeniyle bugüne kadar uygulamaya konulmayan, "İmam yasası" olarak da bilinen yasaya ek olarak meclise getirilen kanuni düzenleme, azınlık milletvekillerinin itirazlarına rağmen önceki gün Parlamentoda yapılan oylama ile kabul edilmişti.

Batı Trakya'daki camilerde görev yapan din adamlarının, aralarında Hristiyan Yunan vatandaşlarının da bulunduğu 5 kişilik kurul tarafından atanmasını ve bunlara devlet tarafından maaş verilmesini öngören yasaya ek olarak getirilen düzenleme, bu imamların Yunan devlet okullarında din dersi vermelerini de öngörüyor.

 

(AA)613 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın