• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.070519.1469
Euro20.632220.7149
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam310
Toplam Ziyaret5352947
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

BM Arabulucusu Matthew Nimitz, iki ülke arasındaki isim sorununu çözmek için Üsküp'te temaslarda bulundu.

BM Yunanistan ile Makedonya'nın isim savaşına dahil oldu

BM Arabulucusu Matthew Nimitz, iki ülke arasındaki isim sorununu çözmek için Üsküp'te temaslarda bulundu.

Birleşmiş Milletler'in (BM) Makedonya ve Yunanistan arasındaki isim sorununu çözmek için atadığı arabulucu Matthew Nimitz, iki günlük resmi ziyaret kapsamında Makedonya'nın başkenti Üsküp'e geldi.

Nimitz, Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki ile yaptığı görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov ve Başbakan Nikola Gruevski ile bir araya geldi.

Makedonya ve Yunanistan arasındaki isim sorununu çözmek için arabulucuk vazifesini üstlenen Nimitz'in Makedonyalı üst düzey devlet adamlarıyla fikir alışverişinde bulunduğu öğrenildi.

Üsküp ziyareti öncesinde Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan Nimitz, Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras ve Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos ile bir araya gelmişti. Atina'da yaptığı açıklamada Nimitz, Yunanistan tarafının isim sorunun çözümüne olumlu baktığını ve bu konuda oldukça istekli olduklarını belirtmişti.

YUNANİSTAN'IN BİR BÖLGESİ DE MAKEDONYA

130'dan fazla ülke Makedonya'yı "Makedonya" ismiyle tanımasına rağmen, Yunanistan kendi ülke sınırları içerisinde de "Makedonya" isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle bu ülkenin isminin değiştirilmesini talep ediyor.

Makedonya'nın bağımsızlığını ilan ettiği 1991 yılından beri süre gelen isim sorunu, Yunanistan'ın birçok alanda Makedonya'yı veto etmesi nedeniyle bu ülke için büyük bir sorun teşkil ediyor.

BM'ye de "Eski Yugoslavya Makedonya Cumhuriyeti" ismiyle üye olabilen Makedonya'nın NATO üyeliği ise Atina'nın vetosu nedeniyle gerçekleşemiyor.

 

(ensonhaber)



994 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın