• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.070519.1469
Euro20.632220.7149
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam310
Toplam Ziyaret5352947
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Yunan hükümetinin ‘evet’ demesi halinde dağıtılacak krediler ilk aşamada 40-50 milyon euroyu bulacak.

Yunan çiftçiye ‘Ziraat’ kredisi

Türkiye, Yunan bankalarının kredileri neredeyse kestikleri bir dönemde, Ziraat Bankası’nın belirli şartlarla Yunan çiftçilerine, sanayicilere ve işadamlarına kredi olanağı sağlaması için düğmeye bastı. Yunan hükümetinin ‘evet’ demesi halinde dağıtılacak krediler ilk aşamada 40-50 milyon euroyu bulacak.

TÜRKİYE, üç yıldır ekonomik kriz içinde kıvranan Yunanistan’a yardım elini uzattı ve bugüne kadar hiçbir Avrupa Birliği (AB) ülkesinin yapmadığı bir öneride bulundu. Krizden ve Yunan devlet tahvillerinin yüzde 53 “tıraş” edilmesinden büyük zarar gören Yunan bankalarının kredi musluklarını iyice kapatmaları üzerine, Yunan çiftçiler, sanayiciler ve işadamları büyük bir maddi sıkıntıya girdi. Yunanistan için “ekonomiye destek projesi” Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği tarafından Yunan makamlarına hem sözlü hem de yazılı iletildi.

Yunanistan tarafından incelemeye alınan projeye ilk tepkiler de olumlu oldu. Türkiye’nin Yunanistan ekonomisine destek projesi, Yunan bankalarının kredileri neredeyse kestikleri bir dönemde, ülkede 4 şubesi (Atina, İskeçe, Gümülcine ve Rodos) bulunan Ziraat Bankası’nın belirli şartlarla Yunan vatandaşlarına kredi olanağı sağlamasını öngörüyor.

TÜRK-YUNAN AYRIMI OLMAYACAK

Proje, Yunanistan tarafından kabul edilirse, Ziraat Bankası’nın iki şubesinin bulunduğu (İskeçe, Gümülcine) Batı Trakya ve Doğu Makedonya bölgesinden başlayarak bütün ülkeye uygun şartlarda krediler yayılacak. Pilot bölge seçilen ve Avrupa’nın en geri kalmış bölgesi olan Batı Trakya’da Türk-Yunan ayırımı yapılmadan gerekli şartları yerine getiren başvurular kabul edilerek çiftçilere ve işadamlarına krediler verilecek.

50 MİLYON EUROYU BULACAK

Ziraat Bankası kredileri ekonomik fizibilitesi sağlam projeler için ve durumu incelendiğinde mali yapısı uygun olan şirketlere ve şahıslara verilecek. Yunan hükümetinin ‘evet’ demesi halinde dağıtılacak kredi toplamı ilk aşamada 40-50 milyon euroyu bulacak.

Büyükelçi aracı BM ile görüştü

PROJE’nin uygulanabilmesi için bir anlamda kefil olacak, nasıl proje ve kredi alınacağı konusunda yol gösterecek, uzmanlık hizmeti sağlayacak bir yatırım ajansına ihtiyaç duyuldu. Bu “aracı” rolüne de Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı’nın (UNDP) Atina’daki bürosu soyunacak. Öneriyle iilgili Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras UNDP yetkilileriyle görüştü.

UNDP, kredi isteyen Yunan vatandaşının durumunu inceleyecek, kredi başvurusunu doldurması için çiftçiye, işadamına yardımcı olacak ve Ziraat Bankası’na kredi başvurusunu yapan kişi ile ilgili bilgi ve görüş aktaracak. Türkiye destek projesinde, bir Yunan bankasının ortak olmasına da sıcak bakıyor.

Kararı hükümet verir

ZİRAAT Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın Yunanistan’da verecekleri söylenen kredilere ilişkin, “Biz bankacılık kuralları içerisinde rutin kredi işlemleri yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Ayrıcalıklı bir kredi verme işlemini yapamayacaklarını, rutin kredi işlemleri yapabildiklerini hatırlatan Aydın, “Ayrıcalıklı kredi vermemiz mümkün değil. Ancak bizim Hükümetimiz şu şartlarda kredi verin, zararınızı Hazine’den karşılarım derse, ayrıcalıklı bir kredi söz konusu olabilir” şeklinde konuştu.

Yunanistan’la ilgili kendilerine ulaşan yeni bir talep bulunmadığını kaydeden Genel Müdür Hüseyin Aydın, böyle bir kararın ancak Hazine’den çıkabileceğini, bunun için de Bakanlar Kurulu Kararı’nın şart olacağını söyledi.

 

(Hürriyet)759 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın