• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.070519.1469
Euro20.632220.7149
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam310
Toplam Ziyaret5352947
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Türkiye'nin 10 yıldır süre gelen siyasi istikrar, getirmiş olduğu ekonomik istikrar ve dünya krizine meydan okuyan bir başarı hikayesi var" dedi

Bakan Çağlayan: Türkiye'nin Dünya Krizine Meydan Okuyan Başarı Hikayesi Var

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Türkiye'nin 10 yıldır süre gelen siyasi istikrar, getirmiş olduğu ekonomik istikrar ve dünya krizine meydan okuyan bir başarı hikayesi var" dedi.

Kocaeli'nin Başiskele İlçesi'nde bulunan Wellborn Luxury Hotel'de yapılan Kocaeli İl Ekonomi İstişare Toplantısı'na Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Belediye Başkanı AK Parti'li İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile sanayici ve işadamları katıldı.

Artık Türkiye'nin başarı hikayelerinin konuşulduğunu ve bu hikayeleri de başkalarının anlattığını söyleyen Bakan Çağlayan, şöyle devam etti:

"Öyle bir dönemdeyiz ki dünyanın küresel krizden geçtiği, dünyada ezberlerin bozulduğu, öngörülerin yıkıldığı bir ortamda şükürler olsun ki artık Türkiye'nin 10 yıldır süre gelen siyasi istikrar, getirmiş olduğu ekonomik istikrar ve dünya krizine meydan okuyan bir başarı hikayesi var. Şimdi biz bunları anlatmayırouz. Başkaları Türkiye'nin başarı hikayelerini anlatıyorlar. Bundan 10 yıl önce 36 milyar dolar ihracatı olan Türkiye'nin ihracatının yarısını yapmış olduğu Avrupa pazarlarında sıkıntıya rağmen, ihracatının 4'te 1'ini yapmış olduğu Kuzey Afrika ve Ortadoğuda yaşanan siyasi ve ekonomik çalkantıya rağmen nasıl böyle bir krizden başarı ile çıkıp ve ihracatını 152 milyar dolara getirdiğini herkes konuşuyor."

IMF'NİN DESTEĞİ OLMAKSIZIN EKONOMİSİNİ BÜYÜTEN BİR ÜLKE

Küresel krizde IMF'nin desteği olmaksızın ekonomisini başarı ile büyüttüğünü söyleyen Bakan Çağlayan konuşmasına şöyle devam etti:

"IMF kapısında 1 milyar dolar memur maaşını ödemek için borç almak için kapıda bekleyen, bekletilen bir Türkiye'nin böylesine küresel bir krizde IMF nin desteği olmaksızın ve hiçbir yerden destek almadan böylesine ekonomisini başarı ile büyüttüğüün herkes konuşuyor. Bugün Avrupanın en büyük başbelası haline gelen işsizliğin Avrupayı kasıp kavurduğu, Yunanistan, İspanya'da her iki işsiz gençten birinin işsiz olduğu yine Portekiz, İtalya'da her 4 insandan 1 tanesi isşiz olduğu ortamda Avrupa birliği işsizlik ortalamasının yüzde 10.7 olduğu ortamda Türkiye'nin nasıl yüzde 9.1'lik bir işsizlik rakamından herkes bahsediyor. Tarihimizde hep ilkleri gerçekleştiriyoruz. Cumhuriyet tarihinde ilk defa 25.5 milyon adede çıkmıştır istihdam sayımız. Tarihimizin en yüksek rakamadır."

TÜRKİYE'NİN 1 DOLAR BİLE DIŞ BORCU YOK

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kamu dış borcu olmadığını söyleyen Bakan Çağlayan, "Devletimizin kamu dış borcu yok hatta alacağı var. Bir dolar kamu borcumuz yok. Net borç olarak söylüyorum. Efendim zaman zaman özel sektörün dış borcu var. Banane. Niye borçlanmış özel sektör? Borçlanıp gazinomu yaptı? Kumarmı oynadı? Özel sektör içerde yeterli finansman imkanını bankalarda bulamadığı için merkez bankası inmesi gereken faizleri inmediği için gidip dış ülkelerden daha ucuza kredi buldu. Naptı bu kredi ile? İşletmesini büyüttü, tesisini modernizasyon yaptı. Yatırım yapılmasa nasıl 153 milyar dolar ihracat yapabilirdik. Okumayla üflemeyle mi olur bunlar? Özel sektör bu yatırım yapmak zorundaydı zaten" diye konuştu.

 

(DHA)900 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın