• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.070519.1469
Euro20.632220.7149
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam310
Toplam Ziyaret5352947
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Yunanistan'da yüksek doğalgaz ve petrol fiyatları nedeniyle halk odun sobalarına yönelince, kentlerde hava kirliliği tehlikesi ortaya çıktı.

Atina'da Hava Kirliliği Alarmı

Yunanistan'da yüksek doğalgaz ve petrol fiyatları nedeniyle halk odun sobalarına yönelince, kentlerde hava kirliliği tehlikesi ortaya çıktı.

Yunanistan'da, yüksek doğalgaz ve petrol fiyatları nedeniyle halk odun sobalarına yönelince, başta başkent Atina olmak üzere büyük kentlerde hava kirliliği tehlikesi ortaya çıktı.Yunanistan Bulaşıcı Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (KEELPNO) ve Yunanistan Doktorlar Birliği (PİS), kentlerin üzerini kaplayan dumanın insanların sağlığını önemli derecede olumsuz etkilediğini belirterek, hükümete bu konuda acilen önlem alma çağrısında bulundu.

Yapılan açıklamalarda, ek gelir sağlanması amacıyla petrol fiyatlarına yapılan zamların, vatandaşları sağlıksız ısınma araçlarına yönelmek zorunda bıraktığı, bu durumun da kamu sağlığının bozulmasına neden olarak ülke ekonomisine daha büyük yaralar açacağı belirtildi.

KEELPNO, odun sobaları nedeniyle kentlerde meydana gelen hava kirliliğinin önemli ölçüde kamu sağlığını tehdit eder hale geldiği uyarısında bulunduğu açıklamasında, vatandaşların tekrar doğalgaz ve petrol gibi ısınma araçlarına yönelmesi için hükümetin önlem almasını istedi.

PİS de açıklamada, insan sağlığının paha biçilemez sosyal bir nimet olduğunu belirterek, sadece ekonomik kriterlerle önlemler alınmasının doğru olmadığını, bu konuda tüm ilgili makamların işbirliği yapması gerektiğini kaydetti.

-Ormanlar tehlikeye girdi-

Bu arada, vatandaşların ısınmak için odun sobalarına yönelmesi nedeniyle kaçak odun ticaretinin endişe verici boyutlara ulaştığı belirtildi. Hükümet, artan yakacak odun talebi karşısında ormanların korunması amacıyla acil önlemler alınmasını kararlaştırdı.

Alınan önlemler çerçevesinde, yasa dışı ağaç kesimlerinin önlenmesi için ormanlık alanlara gece saatlerinde taşıtların giriş çıkışları yasaklanırken, orman müdürlüğü görevlileri polisle işbirliği halinde kentlerin giriş çıkışlarında kontrol noktaları oluşturdu. Odun satan yerlere kontroller yoğunlaştırıldı ve odun kaçakçılığıyla ilgili cezalar arttırıldı.

Yunanistan'da, vergi kaçakçılığıyla mücadele çerçevesinde petrol fiyatlarına getirilen ek vergiler büyük bölümü geçim sıkıntısı çeken Yunan halkını daha çok elektrik, odun sobaları ve klimalarla ısınmaya yönlendirirken, merkezi ısıtma sistemini çalıştıran apartmanların sayısın geçen yıla oranla yüzde 80 oranında azaldığı bildirildi.

 

(AA)1053 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın