• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.070519.1469
Euro20.632220.7149
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam321
Toplam Ziyaret5352958
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

2007 yılında mecliste onaylanan, ancak azınlığın büyük tepkisi sonucu bugüne kadar uygulanmayan meşhur “240 imam yasası” yeniden gündemde.

“240 imam yasası” yeniden ısıtılıyor!...

2007 yılında mecliste onaylanan, ancak azınlığın büyük tepkisi sonucu bugüne kadar uygulanmayan meşhur “240 imam yasası” yeniden gündemde.

2007 yılında mecliste onaylanan, ancak azınlığın büyük tepkisi sonucu bugüne kadar uygulanmayan meşhur “240 imam yasası” yeniden gündemde. 21 Aralık’ta “defencenet.gr” isimli internet sitesinde yayımlanan ve “240 imam yasası”nın uygulanması istenen “Azınlığı Konsolosluğun İnsafına Bırakmayın” başlıklı yazıyı, Rodop ilindeki camilerde görev yapan bazı imamların imzaladığı görüldü.

Bu arada, yazıyı imzalayanlar arasında yer alan Kırmahalle Camii hatibi Ahmet Kasap’ın böyle bir şeyden haberleri olmadığını açıklaması, soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

HATİP AHMET KASAP’TAN KINAMA

“240 imam yasası”nın uygulanması talep edilen yazıda ismi bulunan Kırmahalle Camii hatibi Ahmet Kasap, 24 Aralık tarihli bir kınama metni yayımlayarak, olayla ilgisi olmadığını belirtti.

Ahmet Kasap’ın imzaladığı kınama metninde şu ifadelere yer verildi:

“Azınlığı Konsolosluğun İnsafına Bırakmayın” başlığını taşıyan ve Rodop Din Görevlileri tarafından yayınlandığı iddia edilen bir haberde uzaktan yakından ilgim olmadığına ve ismimin kullanıldığına şahit oldum. Birileri tarafından servis edilen ve bizleri Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu ile karşı karşıya getirmek isteyen art niyetli kimseleri kınıyor ve en kısa zamanda sözkonusu mekanizma ile adalet huzurunda hesaplaşacağımı ifade etmek isterim.''


“AZINLIĞI KONSOLOSLUĞUN İNSAFINA BIRAKMAYIN”

“defencenet.gr” adlı internet sitesi başta olmak üzere, bir çok internet sitesi ve bazı yerel basın yayın organlarında yayımlanan ve “240 imam yasası”nın uygulanması talep edilen yazıda,

“Rodop’taki din görevlileri, Müslüman azınlığın konsolosluğun insafına bırakılmalarını protesto ediyor; üç resmi müftülüğe 240 imam öngörülmesine rağmen, şu anda sadece 90 kişinin bulunması, azınlığı konsolosluk için çalışan sahte müftülerin oyuncağı yapıyor. (Dinadamları,) Hükümetten onları Ankara’nın kucağına atmamalarını ve meclisten geçen yasaları uygulamaya koyarak azınlığın himayesini üstlenmesini istiyorlar.” ifadeleri dikkat çekti.

Yunan meclisi’nin, Trakya’daki “Müslüman azınlığın” korunması ve Hıristiyanlarla Müslümanlar arasında yasalar önünde eşitliğin sağlanması için çeşitli kanunlara imza attığı ifade edilen yazıda, buna örnek olarak 1995 yılında onaylanan ve “Müslüman” öğrencilerin Yunan üniversitelerinde eğitim almalarını sağlayan 2451 sayılı yasa gösterildi.

Yazı, “Devlet, 2007’de onayladığı 3536 sayılı kanunla Trakya’daki üç resmi müftülüğe bağlı olarak 240 imamın, her yıl 9 aylığına maaşlarını ödemeyi taahhüt etti. Bu kanun, Trakya’daki Müslüman ve Hıristiyanların barış ve huzur içinde yaşamaları için çalışmayan güçlerin büyük saldırı ve tepkisine neden oldu. O zaman bu kanunun hiç bir zaman uygulanmasına müsade etmeyeceklerini açıkladılar.” ifadeleriyle devam etti.

“Bizler, devletin kanunlarının uygulanması gerektiğine inandık ve yasanın onaylanmasını, yasalar önünde eşitliğin bir göstergesi ve Yunanistan’ın Trakya’daki azınlığı dini nitelikte bir azınlık olarak kabul ettiği, Yunan Anayasası ve diğer uluslararası anlaşmaların hükmettiği şekilde koruduğunun kanıtı olarak selamladık.” denilen yazıda,

“240 imam yasası”nın uygulanmamasının hayal kırıklığı yarattığına dikkat çekildi.

Yazıyı imzalayan din adamları, haklarını aramak için mahkemeye başvurduklarını ve Trakya İstinaf Mahkemesi’nin kanunun uygulanmamasını yanlış bularak, sözkonusu kişelere tazminat ödenmesi gerektiğini hükmettiği hatırlatıldı.

Yazı şu ifadelerle devam etti:

“Konu tazminat almak değil. Bizim için asıl önemli olan haysiyetimizin dışında -ki bunu Yunan adaleti sayesinde yeniden kazandık- devletin Trakya’da ne yapmak istediğidir.

-Müslüman azınlığı desteklemek istiyor mu?

-Yasalar önünde eşitliğin garantörü olmak istiyor mu?

- Gururlu Müslüman Yunan vatandaşları olmaları için çocuklarımıza fırsatlar vermek istiyor mu?

-Dedelerimizin ve babalarımızın inancını devam ettirmemizi istiyor mu, yoksa yabancıların yavaş yavaş ve kurnazca bunu değiştirmesine müsade mi edecek?

- Bölgenin ortak refahını hedefleyerek sakin, barış içinde ve sorunsuz yaşamak isteyenleri dinlemek istiyor mu?

-5 yıldan beri, Yunan devletinin yasasına saygı kararımızın haklılığının tanınmasını bekliyoruz. Son 5 yılda devlet, 9 aylık sözleşmeli imamlar için her defasında daha az yer öngörüyor (240’tan, 90’a inmiş) ve yeni atamalara gitmiyor. Bugün Trakya’da hiçbir din adamı görev yapmıyor. Neden? Beş yıldır bahaneler duyuyoruz.

-Bireysel saldırılara daha ne kadar dayanabileceğimizi zannediyorsunuz?

- Ailelerimiz, haysiyetlerinden yoksun olarak daha ne kadar yaşayabilecekler? Bizleri nasıl bir yola itiyorsunuz?”

Farklı partilerden bazı milletvekillerinin “240 imam yasası”nın yeniden uygulanması için değişiklik önerisinde bulunduklarını sevinçle karşıladıklarını belirten yazı sahipleri, bu sayede din özgürlüğünün garanti altına alınacağını da ileri sürdüler.

Kanun değişikliği önerisinde bulunan milletvekillerine hitaben yazıldığı anlaşılan yazıyı imzalayan ve din adamı olduğu iddia edilen 39 kişi ise şöyle:

1- Memet Mustafa - Gümülcine

2- Ali Ahmet Rıdvan - Kozlukebir

3- Amet Ali - Gümülcine

4- Arifoğlu Yusuf - Uşekdere

5- Duduzi Hüseyin - Gümülcine

6- Emin Ali - Kozlukebir

7- İlyas Hüseyin - Gümülcine

8- İbramoğlu Hasan - Ircan

9- Kalın Mehmet -Dündarlı

10- Kamber Sadullah - Uşekdere

11- Kara Ali Ali -Sirkeli

12- Kara Ali Hasan -Kurcalı

13- Kasap Ahmet -Gümülcine

14- Memet Yakup -Gümülcine

15- Mehmet Memet -Şapçı

16- Mustafa Müjdat- Sirkeli

17- Mustafa Baş İbrahim -Uşekdere

18- Mustafa Baş Mehmet -Uşekdere

19- Mustafa Baş Cemil - Gümülcine

20- Mustafa Baş Abdurrahman - Gümülcine

21- Mustafa Baş İsmail -Uşekdere

22- Mustafa Başı Mehmet - Uşekdere

23- Mustafa Başı Hüseyin -Gümülcine

24- Dede İbrahim Ahmet -Uşekdere

25- Pehlivan Ahmet -Evrenköy

26- Pişkal İsmail -Kozlukebir

27- Recep Hüseyin -Uşekdere

28- Sar Hasan Ali -Küçük Müsellim

29- Semerci Mehmet -Mehrikoz

30- Topal Ahmetoğlu Ahmet -Aşağıköy

31- Topal Hasanoğlu Ahmet -Gerdeme

32- Hasan Yusuf Ayşe -Uşekdere

33- Hacı Yakup Şaban -Dündarlı

34- Hatip İsmail İbrahim -Sirkeli

35- Hafız Mehmet Hasan -Gümülcine

36- Mehmet İbrahim -Bayatlı

37- Ayaz Fatma -Tuzçuköy

38- Ayaz Büşra -Tuzçuköy

39- Mustafa Baş Mustafa-Gümülcine

 

(http://www.gundemgazetesi.com/news/detay_02.php?h1_id=1244)1191 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın