• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.070519.1469
Euro20.632220.7149
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam307
Toplam Ziyaret5352944
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel temsilcisi Alexander Downer’ın, 2013’te yeni Kıbrıs planı çerçevesinde Türkiye ve Yunanistan’ın başrolde olduğu, “KKTC ve Rum yönetimi ile çapraz ve doğrudan müzakereyi” öngören.....

BM’nin Kıbrıs teklifi Atina elçisi Uras’a

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel temsilcisi Alexander Downer’ın, 2013’te yeni Kıbrıs planı çerçevesinde Türkiye ve Yunanistan’ın başrolde olduğu, “KKTC ve Rum yönetimi ile çapraz ve doğrudan müzakereyi” öngören teklifini, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras’a sunduğu ileri sürüldü.

Rum Politis gazetesinin haberine göre, Downer Uras’la, geçen ay Kıbrıs’ta üç garantör ülke, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’ye yaptığı ziyaretler sırasında temas kurdu.

BÜYÜKELÇİLİĞE GİTTİ

Atina’daki görüşmelerinin ardından Türkiye Büyükelçiliği’ne giden Downer, Uras’a Şubat 2013’te Rumların yeni başkanlarını seçmesinin ardından Kıbrıs müzakerelerine başlanacağını söyledi.

Downer, yeni dönemde daha önce hiç denenmemiş biçimde, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Rumların yeni liderinin de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesini planladığını belirtti.

Bugüne kadar, Yunanistan KKTC ile, Türkiye de Rum yönetimi ile hiç temas kurmadı.

URAS, “KIBRIS BEYİN TAKIMI”NDA

Uras, 2011 Eylül ayında Atina Büyükelçiliği’ne atanana kadar Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs ve Yunanistan Daire Müdürlüğü görevini yürütüyordu.

Kıbrıs sorunu müzakerelerinde ‘beyin takımı’ arasında yer alan Uras, Downer’ın ziyaretinden birkaç gün sonra, “Çok yakında Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs’ı Akdeniz’deki güçlü bir bölgesel kavşak haline getirebilecek ilerleme gerçekleşecek, bu konuda iyimserim” demişti.

 

(Hürriyet)731 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın