• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.070519.1469
Euro20.632220.7149
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam317
Toplam Ziyaret5352954
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Yeni yılın ilk günlerinde yılın gündemi yavaş yavaş belli olmaya başladı. Yeni yılda da baş rol Yunanistan'ın

Yunanistan kabusu yeniden başlıyor

Yeni yılın ilk günlerinde yılın gündemi yavaş yavaş belli olmaya başladı.

Yeni yılda da baş rol Yunanistan'ın 2010 sonu gündem oturan ve 2011-12 yıllarının Yunanistan sorunları ile geçiren piyasalar yeni yıla yeniden Yunanistan kabusu ile giriyor.

Geçtiğimiz yıl iki kez kurtarılan Yunanistan’ın üçüncü kez kurtarılması gündem gelmeye başladı. Özellikle ülkede borç sorunları ECB, IMF ve EFSF’in ortak desteği ile yılın son ayında bertaraf edilmiş gibi görünse de hala içler rahat değil. Kamu ve özel sektör borçlarının karşılanması sonrasında şimdi asıl sorun gündeme çıkabildi.

Bankalar

Yunanistan’da özel ve kamu bankalarının neredeyse iflas etmiş olması, 2012’de özellikle Yunan borsası iyi getiri sağlasa da finans sektörünün enkaz haline dönüşmesi 2013’ün yeni konusunu oluşturacak gibi görünüyor. ECB’nin Yunan bankalarına direkt olara para enjekte etmeyeceğini gerçeği ışığında ülke bankalarının da yeni para yaratma konusunda elleri bağlı.

Yunanistan'da bankaların sorunlu kredileri 2012'de yüzde 50 civarında artış gösterdi.Aralık sonu itibariyle sorunlu kredilerin toplam kredilere oranı yüzde 24'e yaklaştı.

2011 Aralık ayında bu oran yüzde 16 olmuştu. Kaynaklar, sorunlu krediler kontrol altına alınmadığı takdirde Yunan bankalarının 2013'de yeni bir yeniden sermayelendirmeye ihtiyaç duyabileceğini ifade ediyorlar.

Kathimerini gazetesinin haberine göre, Yunanistan'ın 4 büyük bankası, National Bank, Alpha Bank, Eurobank ve Piraeus Bank, 2012 yılı mali sonuçlarını Mart ayı sonu yerine Şubat ayı sonunda açıklayacaklar. Bankalar, yeniden sermayelendirme öncesi 2012 sonuçlarını piyasaya sunma ihtiyacı nedeniyle sonuçları 1 ay erken açıklayacaklar.

 

(TheLira)744 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın