• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam65
Toplam Ziyaret5228572
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

HSBC bankasının İsviçre'deki şubelerinde hesap sahibi 2000'i aşkın Yunan vatandaşının isimlerini yayımlayan Yunan gazeteci Kostas Vaxevanis gözaltına alındı.

Yunanistan'da 'Lagarde listesi' tartışması

HSBC bankasının İsviçre'deki şubelerinde hesap sahibi 2000'i aşkın Yunan vatandaşının isimlerini yayımlayan Yunan gazeteci Kostas Vaxevanis gözaltına alındı.

Cumartesi günü söz konusu listede yer alan 2059 kişinin isimlerini Hot Doc adlı dergisinde yayımlayan Vaxevanis, izinsiz olarak kişilerin özel bilgilerini açıklamakla suçlanıyor.

Yunan gazeteci, kendi yayımladığı listenin, dönemin Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde tarafından Yunan meslektaşı Yorgos Papakonstantinu'ya aktarılan listeyle aynı olduğunu savunuyor.

Tanınmış birçok Yunan vatandaşının isimlerinin yer aldığı listedeki kişilerden bazılarının, ülkeden vergi kaçırdıklarından kuşkulanılıyor. HSBC listesinde siyasetçilerin, iş adamlarının ve diğer bazı tanınmış isimlerin yer aldığı kaydediliyor.

AFP ajansına göre, liste bundan iki yıl önce, ilk olarak HSBC bankasının bir çalışanı tarafından sızdırılmış ve daha sonra Lagarde tarafından Yunan yetkililerine verilmişti.

O zamandan beridir, birbirini izleyen Yunan hükümetleri, söz konusu listeyi örtbas etmeye çalışmakla suçlandı.

Gazeteci Kostas Vaxevanis, "Vergi kaçıranları ve listeyi ellerinde bulunduranları tutuklayacak yerde, gerçekleri ve basın özgürlüğünü tutuklamaya çalışıyorlar" dedi.675 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın