• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.55448.5887
Euro10.082510.1229
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret5282325
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

“AVRUPA’NIN ŞAMAR OĞLANI” OLDU…

Eskiden Avrupa’nın şımarık çocuğu idi, ama şimdi…

Yunanistan pek çok hata yaptı. Bu hataların tamamına yakınını da bilerek ve isteyerek yaptı. İstatistikleri değiştirdi, raporları manipüle etti, Avrupa Birliği kasasından hak etmediği paraları aldı, verdiği sözleri tutmadı, söz verdiği reformları yapmadı ve saire ve saire…Ama Yunanistan bütün bunları ve bunlardan daha fazlasını tek başına mı yaptı?

Almanya istemeseydi, Yunanistan Avrupa Birliği’ne giremezdi. Eğer Almanya istemeseydi, Yunanistan Avrupa Birliği’nde kalamazdı. Ayrıca Yunanistan’ı Avro bölgesine Almanya aldı. Zaten Avro bölgesini de Almanya kurmuştu.

Yunanistan belki Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu’nun ortak havuzundan 2010 yılında 110 milyar EUR ve 2012’de de 130 milyar EUR aldı. Ayrıca Yunan firmalarının da 107 milyar EUR borcu silindi. Ama Yunanistan bunun için kimseyi zorlamadı. Bu parayı zorla da, savaşla da almadı. Bu paranın verilmesini sağlayan da, o borcun silinmesini temin eden de bizatihi Almanya idi.

Almanya eskiden Yunanistan’ın “tembel” olduğunu düşünmüyordu. Ayrıca Almanya eskiden Yunanistan’ın her sözüne de inanıyordu. Almanya’ya göre Yunanistan iyi bir ticaret ortağıydı, iyi bir müşteriydi, iyi bir tedarikçiydi. Zaten Yunanistan çok güzel ve çok istikrarlı bir ülkeydi. Yunanistan’da azınlıkların durumu ve mültecilerin hali o zamanlar Almanya’nın aklına bile gelmiyordu,. Hatta Almanya için Yunanistan’da şeffaflık, yolsuzluk gibi konular da ilgi çekici değildi. Zaten Alman basını da hiçbir zaman bunları duymamıştı, görmemişti.

Almanya eskiden Yunanlara çok nazikti. O zamanlar Alman gazeteleri -örneğin son seçimlerde Bild gazetesinin yaptığı gibi- Yunanları aşağılamazdı. Onları tehdit de etmezdi. Ama ne yazıyordu Bild gazetesinde, Yunanistan’daki seçimlerden önce, bir açık mektupta;

"Özgür olduğunuzu söylüyorsunuz. Eğer bizim milyarlarımıza ihtiyacınız olmasaydı, o zaman sağdan olsun soldan olsun istediğiniz gibi seçerdiniz. İki yılı aşkın bir süredir banka otomatlarınızdan biz Almanların ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinin koyduğu Avrolar çıkıyor. Buna rağmen Yunanistan'da Almanların Nazi olarak anılmasını komik bulmuyoruz. Her neyse. Ancak şu bilinmeli; Eğer sizde Avrupa Birliği içinde bütün imzalanan anlaşmaları hiçe sayarak tasarruflara ve reformlara son verecek partiler seçimi kazanırsa, biz de ödemeleri keseriz. Bizim anlaşmamız şöyleydi: Siz ülkenizi artık kalkındıracaksınız, biz de size bu süreç içinde destek verecektik. Eğer siz bunu artık istemiyorsanız, o zaman biz de istemiyoruz. Her şey sizin elinizde... Yarın sizin seçim gününüz. Aslında seçim gününüz de değil. Acılı ve akılcı bir süreç ile tamamen batış arasında bir seçim yapacaksınız. Korkumuz, bunu daha anlamamış olmanızdır.”

Demokrasi nerede? Ya milli iradeye saygı? Hani hoşgörü veya adab-ı muaşeret?

Yunanistan daha önce Avrupa’ya çok defa yalan söyledi. Atina Avrupa’yı çok defa kandırdı, dolandırdı. Ama Almanya Yunanistan’ı açıkça “Avrupa’nın şamar oğlanı” haline getirdi. Almanya Yunanistan’a silah satarken –örneğin o traktör gibi ses çıkaran denizaltıları- Yunanistan’ı her gün yeni bir yöntemle ve her gün giderek azalan bir tat ile yerin dibine batırmıyordu.

Eskiden Yunanlar televizyonlarının başında Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in “Avrupa’nın köklerini Yunanistan’a dayandıran” (!) konuşmalarını kendinden geçerek izliyorlardı. Ama şimdi, Yunanlar televizyonlarını açtıklarında Merkel’i görünce hafif bir ürperti ve irkilme yaşıyorlar. Yunan devleti de tuhaf biçimde “Avrupa’nın şamar oğlanı” rolünü kanıksadı.

http://www.diplomatikgozlem.com/TR/belge/1-9119/avrupanin-samar-oglani-oldu.html926 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın