• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.55448.5887
Euro10.082510.1229
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret5282158
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

YUNTURK Genel Başkanı: ‘Başmüftülük ve müftülükler sorunu ile ilgili olarak artık Yunanistan Türklerinin dayanma gücü kalmadı. Yunanistan buna izin vermiyorsa Türkiye’den mi atama yapalım?”

DAYANMA GÜCÜMÜZ KALMADI!!!

YUNTURK Genel Başkanı: ‘Başmüftülük ve müftülükler sorunu ile ilgili olarak artık Yunanistan Türklerinin dayanma gücü kalmadı. Yunanistan buna izin vermiyorsa Türkiye’den mi atama yapalım?”

Yunanistan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ferruh Özkan son günlerde gazetelerde yer alan İstanbul’daki azınlıklar ile ilgili olumlu gelişmelere değinerek YUNTÜRK adına açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında azınlıklar ile ilgili gelişmelerin kendilerince de olumlu karşılandığını belirterek buna karşın Yunanistan’daki azınlıklar ile ilgili hiçbir gelişmenin yaşanmadığını belirtti.

Yunanistan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ferruh Özkan Başmüftülük ve müftülükler sorunu konusunda kendilerinin de isyan etme noktasına geldiklerini belirterek:“ 100 yıldır Başmüftümüzü seçemiyor, seçtiğimiz müftülerimizi hak ettikleri resmi makamlarına oturtamıyoruz, Yunanistan buna izin vermiyorsa Türkiye’den mi atama yapalım?” dedi. Ferruh Özkan 100 yıldır devam eden Başmüftülük ve müftülükler sorunu ile ilgili olarak artık Yunanistan Türklerinin dayanma gücünün kalmadığını, Müslümanlık tarihinde 100 yıllık böyle bir eziyetin başka hiçbir yerde yapılmadığını, bu zulme Yunanistan’ın artık bir son vermesinin elzem olduğunu, aksi takdirde Yunanistan Türklerinin Antlaşmalardan doğan haklarına sahip olmak için uluslar arası hukukun yanı sıra İslam hukuk kurallarına da uygun bir şekilde, Yunanistan’ın gelmiş geçmiş bütün hükümetlerinin görmüş ve alışmış olduğunun dışında farklı yollara başvurabileceklerini belirtti.

“Bugün Arap Baharı adı altında birçok ülkede hak arayışlarının örneklerini görmekteyiz. Yunanistan Türkleri bu güne dek asla hükümetine ve devletine karşı böyle bir mücadele yolu sergilemedi. Fakat millet artık gözünü açtı. Günümüz dünyasında bu teknoloji ve haberleşmeler ile artık herkes nerede ne olduğunu biliyor ve analiz edebiliyor. Yunanistan Türkleri bir gün “One Minute” diyecektir, bunun olmasını beklemeden haklarımız verilmelidir. Eğer birgün böyle bir “Avrupa Baharı” meydana çıkarsa, geçmişte olduğu gibi en büyük sıkıntıyı Yunanistan’da yaşayan Türk kardeşlerimiz ve Türkiye’de yaşayan Rum kardeşlerimiz çeker. Sayın Patrik Bartalomeos ile görüşmemizde de bu konudan bahsettim. Kendisi haklarımızın verilmesi için Yunanistan hükümetlerinin yetkilileri ile bir araya geldiğinde gerekli söylemleri yaptığını belirtti. Müslümanlıkta olduğu gibi diğer dinlerde de zulüm ve eziyet günahtır. Sayın Bartalomeos bu zulme ve eziyete “dur” demeli ve Yunanistan’ın yeni hükümetine ve Kardeş Yunanistan Halkına haklarımızın verilmesi konusunda gerekli söylemlerde bulunmalıdır.”

Ferruh Özkan, Yunanistan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği olarak en kısa zamanda Yunanistan’ın Yeni Hükümetinden randevu isteyeceklerini, sorunların çözümü konusunda Sivil Toplum kuruluşu olarak fikir ve görüşlerini resmi makamlara direkt ulaştırmak istediklerini belirtti.1428 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın