• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam250
Toplam Ziyaret5374260
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

İskeçe Türk Birliği (İTB) yönetiminden eylem kararı!

İskeçe Türk Birliği (İTB) yönetiminden eylem kararı!Yunanistan-İskeçe Türk Birliği (İTB) yönetiminden eylem kararı!


Yunanistan Yargıtay’ın, AİHM’in İskeçe Türk Birliği ile ilgili kararını uygulamaması ve derneğin yasal statüsünün iade edilmesi talebini reddetmesi üzerine eylem kararı verildi.

Yargıtay’ın, İskeçe Türk Birliği’yle (İTB) ilgili red kararının ardından 10 Temmuz Cumartesi günü eylem kararı alındı. Saat 11.30’da İTB önünden başlayacak ve şehir meydanına kadar yapılacak yürüyüşün ardından oturma eylemi gerçekleştirilecek.
 
İTB’den yapılan basın açıklamasında, “...İskeçe Türk Birliği’nin haklı taleplerinin reddedildiği, AİHM kararlarının uygulanmaması ve Batı Trakya Türk Azınlığı’nın maruz kaldığı haksızlığa karşı tepkimizi dile getirmek amacıyla 10 Temmuz Cumartesi günü saat 11:30'da İskeçe Türk Birliği önünden başlayacak ve şehir meydanına kadar yapılacak barışçıl yürüyüş ve burada yapılacak konuşmalardan sonra bir süreliğine oturma eylemi gerçekleştirilecektir.
 
İskeçe Türk Birliği’nin tüm üyelerini, demokrasi ve insan haklarına saygı duyan herkesi, azınlığımızı hedef alan haksızlıklara karşı haklı taleplerimizi savunan tüm vatandaşları düzenlenecek demokratik eyleme katılmaya ve adaletsizliğe karşı sesimizi yükseltmeye davet ediyoruz.
 
10 Temmuz Cumartesi günü saat 11.30’da İskeçe Türk Birliği önünde buluşuyoruz ve yıllarca süren haksızlığa ‘ARTIK YETER’ diyoruz!... ” ifadeleri dikkat çekti.
 
İTB Yönetim Kurulundan yapılan açıklama şöyle:
 
“DEMOKRATİK EYLEM HAKKIMIZI KULLANIYOR, SESİMİZİ ADALETSİZLİĞE KARŞI YÜKSELTİYORUZ!
 
İskeçe Türk Birliği olarak, yıllarca sürdürdüğümüz hak arama mücadelesi çerçevesinde son temyiz başvurumuzun ve taleplerimizin geçtiğimiz günlerde Yargıtay (Arios Pagos) Mahkemesi tarafından reddedilmesi toplumumuzu büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Uzun yıllardır süren haklı taleplerimizin, ülkenin Yüksek Mahkemesi tarafından defalarca reddedilmesi ve Yunanistan’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden kaynaklanan taahhütlere uymayı reddetmesi göz önüne alındığında, demokratik değerler ve insan haklarına saygıdan ciddi anlamda sapma olduğunu ortaya koymaktır.
 
İnanç, cinsiyet, milli bilinç ve köken, ten rengi, dil vb. farklılıklara saygı gösterilmesinin gerektiğini hatırlatırız. Her insanın bireysel veya toplu olarak kullandığı ve ilgili tüm uluslararası anlaşmalarla korunan evrensel haklar şüphesiz ki evrensel değerlerin bir parçasıdır. Yıllar önce ülkemiz tarafından kabul edilen ve yarım asırdan fazla bir süre boyunca resmi ve yasal bir şekilde faaliyet gösteren İskeçe Türk Birliği’nin daha sonra dayanaksız bazı gerekçelerle ismindeki “Türk” kelimesinden dolayı mahkemeler tarafından hakkında kapatma kararı verilerek, resmiyeti elinden alınmıştır. Tüm demokratik ve yasal haklarını barışçıl bir şekilde kullanan İskeçe Türk Birliği'nin son 13 yıldır meşruiyet ve tanınma arayışı içinde olduğunu ve bu çerçevede hak arama mücadelesini sürdürdüğünü de hatırlatırız.
 
Aynı zamanda, ülkemizin Anayasası ve onu bağlayan uluslararası sözleşmeler ve antlaşmalar tarafından tanınan herhangi hakları barışçıl ve demokratik bir şekilde talep etmekten, adalet tecelli edeceği ve haklılığımızın kabul göreceği güne kadar vazgeçmeyeceğimizi tüm kamuoyuna beyan ederiz.
 
Tüm bunları dikkate alarak, İskeçe Türk Birliği’nin haklı taleplerinin reddedildiği, AİHM kararlarının uygulanmaması ve Batı Trakya Türk Azınlığı’nın maruz kaldığı haksızlığa karşı tepkimizi dile getirmek amacıyla 10 Temmuz Cumartesi günü saat 11:30'da İskeçe Türk Birliği önünden başlayacak ve şehir meydanına kadar yapılacak barışçıl yürüyüş ve burada yapılacak konuşmalardan sonra bir süreliğine oturma eylemi gerçekleştirilecektir.
 
İskeçe Türk Birliği’nin tüm üyelerini, demokrasi ve insan haklarına saygı duyan herkesi, azınlığımızı hedef alan haksızlıklara karşı haklı taleplerimizi savunan tüm vatandaşları düzenlenecek demokratik eyleme katılmaya ve adaletsizliğe karşı sesimizi yükseltmeye davet ediyoruz.
 
10 TEMMUZ CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 11:30’DA İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ ÖNÜNDE BULUŞUYORUZ VE YILLARCA SÜREN HAKSIZLIĞA “ARTIK YETER” DİYORUZ!...”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın