• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.918317.9901
Euro18.328318.4017
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret5311347
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Makedon kuruluşuna önce onay sonra iptal

Yunanistan’ın Edessa bölgesindeki Makedonlar tarafından oluşturulan “Krste Misirkof – Ana Dili Geliştirme Makedon Hareketi”nin Yunanistan Kültür Bakanlığı’nın Kültür Kuruluşları Kütüğü’ne yaptığı başvuru önce kabul edilmesine rağmen, aşırı milliyetçi

Makedon kuruluşuna önce onay sonra iptal

Yunanistan’ın Edessa bölgesindeki Makedonlar tarafından oluşturulan “Krste Misirkof – Ana Dili Geliştirme Makedon Hareketi”nin Yunanistan Kültür Bakanlığı’nın Kültür Kuruluşları Kütüğü’ne yaptığı başvuru önce kabul edilmesine rağmen, aşırı milliyetçi çevrelerin tepkilerinden kısa bir süre sonra “kabul” işlemi iptal edildi.

Devlet veya AB bütçesinden destek almak isteyen dernek veya kar amacı gütmeyen kuruluşların yer aldığı Kültür Bakanlığı Kültür Kuruluşları Kütüğü’ne başvuran ve Edessa’ya bağlı Aridea ilçesinde yaşayan Makedonlar tarafından kurulan kurum, büyük bir haksızlığa uğradığını belirterek, olayı Avrupa Parlamentosu (AP) ve Yunanistan meclisine taşıdı.

“BU HAKSIZLIĞI AP VE YUNANİSTAN MECLİSİNE İLETTİK”

“Krste Misirkof – Ana Dili Geliştirme Makedon Hareketi” kurucusu ve üyesi Evgenia Natsulidu konuyla ilgili olarak GÜNDEM’e konuştu. Uğradıkları haksızlık karşısında hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade eden Natsulidu, “Kurum olarak yaptığımız başvuru önce kabul ediliyor. Kar amacı gütmeyen şirketimiz kütüğe yani kültür bakanlığı listesine dahil ediliyor. Sonra aniden bu iptal ediliyor. Ve gece yarısı gönderilen bir email ile bize bilgi veriliyor. Bu olayı Yunanistan meclisindeki 300 milletvekiline ve Avrupa Parlamentosu’ndaki 703 AP milletvekiline mektup göndererek ilettik. Mücadelemiz devam edecek.” diye konuştu.

2018 yılı sonlarında Aridea ilçesinde kar amacı gütmeyen şirket statüsünde kurulan “Krste Misirkof – Ana Dili Geliştirme Makedon Hareketi” vergi numarası alarak faaliyetine başladı. Söz konusu kuruluşun amacı ise bölgede konuşulan Makedon dilinin korunmasına ve gelişimine katkı sağlamak olarak belirlendi.

Söz konusu kuruluşun Kültür Bakanlığı’nın kuruluşlar listesine kaydından sonra, bölgede oluşturulan Makedon azınlık kurumlarına karşı olan tutumuyla bilinen Panhelenik Makedon Dernekleri Federasyonu eski başkanı Yorgos Tatsios’un “Krste Misirkof – Ana Dili Geliştirme Makedon Hareketi” aleyhine yazılar yazdığı, yaptığı açıklamalarda söz konusu kuruluşun Yunanistan’da Makedon azınlık propagandası yaptığını savunarak, bu kuruluşun devlet bütçesinden yardım almasının skandal niteliğinde olacağını iddia ettiği belirtildi.

Bu gelişmeler üzerine, “Krste Misirkof – Ana Dili Geliştirme Makedon Hareketi”nin, Kültür Bakanlığı’nın Kültür Kuruluşlar Kütüğü’nden çıkarıldığı ifade edildi.

“ONAY GELDİ, İKİ GÜN SONRA ONAYIN İPTAL EDİLDİĞİNE DAİR YAZI GELDİ, İNANILMAZ BİR OLAY!”

“Krste Misirkof – Ana Dili Geliştirme Makedon Hareketi” kurucuları ve yöneticileri arasında yer alan Evgenia Natulidu, kurum olarak Kültür Bakanlığı’nın Kültür Kurumları Kütüğü’ne kayıt olmak amacıyla başvuruda bulunduklarını kaydetti. Natsulidu, Yunanistan’da 2 binin üzerinde kuruluşun bu kütükte yer aldığını belirterek şunları söyledi: “Biz de kar amacı gütmeyen şirket olarak bu listede yer almak istedik. Bu listeye dahil olan kuruluşların yapacakları faaliyet ve çalışmalar için devlet bütçesinden veya AB bütçesinden destek alma imkanı oluyor. Ülke genelinde çok sayıda kuruluş bu şekilde destek alıyor. İstenen tüm belgeleri hazırladık ve başvurumuzu yaptık. Kovid -19 salgını ve uygulanan önlemler nedeniyle işlemler tabii ki biraz yavaş ilerledi. Başvuruyu geçtiğimiz Mart ayında yaptık. Bir süre sonra bakanlık bizden tüzüğümüzün değişmediğine dair bir belge istedi. Onu da gönderdik. İki üç gün sonra Kültür Bakanlığı bize, Kültür Kurumları Kütüğü’ne kayıt olduğumuza dair onay yazısını gönderdi. Ancak üç gün sonra çok garip bir şey yaşandı. Bakanlığın onayının iptal edildiğine dair bir karar gönderildi. Üstelik de bu yazı gece yarısı saat on iki buçukta bize gönderildi. Demek ki mesai saati dışında alelacele bir şekilde Kültür Bakanlığı’nın listesinden çıkarıldığımızı bize bilgilendirme ihtiyacı doğmuş. Halbuki üç gün önce bu listeye kaydımızın yapıldığı ve işlemin tamamlandığı bildirilmişti. Öyle anlaşılıyor ki birileri büyük bir baskı görmüş ve bu kabul işlemini iptal etmek zorunda kalmış ve bunu gece yarısı gönderilen bir e-mail ile bildirmiş. Tabii ki devlet bir işlem yaparken bunun gerekçesini de her zaman hazırlar. Bu iptal gerekçesi için de kurumumuzun yöneticisi olan peder Nikodimos’un geçmişte bazı davaları olduğu ileri sürüldü. Halbuki başvuruyu yaparken sicil belgesi istenmiyor. Böyle bir şey bizden de istenmedi. Üstelik de tüm kontroller yapıldıktan sonra kuruluşumuzun listeye dahil edildiğine dair bakanlıktan yazı gelmişti. Tabii ki biz nelerin yaşanmış olduğunu tahmin edebiliyoruz. Bir kez daha hayal kırıklığına uğradık ve üzüldük.”

“HAKSIZLIĞA VE AYRIMCILIĞA UĞRADIĞIMIZ AÇIKÇA BELLİ OLUYOR”

Makedoncanın korunmasını amaçlayan bir kuruluş olarak büyük bir haksızlığa ve ayrımcılığa uğradıklarını vurgulayan Natsulidu, “Ne yazık ki haksızlığa uğradık. Ayrımcılığa uğradık. Biz bir kültür kuruluşu oluşturduk. Tüm diğer Yunanistan vatandaşları gibi de hakkımızı kullanarak bu kuruluşu Kültür Bakanlığı’nın kuruluşlar listesine dahil etmek istedik. Edebildik de. Ancak ne yazık ki üç gün sonra iptal kararı geldi. Önce onayın gelmesi, sonra yaşanan bazı gelişmelerin ardından iptal kararının gelmesi açıkça gösteriyor ki haksızlığa ve ayrımcılığa uğruyoruz. Biz kar amacı gütmeyen bir şirket kurduk. Dernek kurmadık, çünkü isminde Makedon veya Makedonca ifadelerinin geçtiği dernekler kabul edilmiyor. Batı Trakya’daki Türk azınlık derneklerinde olduğu gibi bizde de bu tür dernekler kabul edilmiyor. Ancak görüyoruz ki oluşturduğumuz kar amacı gütmeyen şirketin önüne de çeşitli engeller çıkıyor.” dedi.

“MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRMEKTE KARARLIYIZ”

Uğradıkları haksızlık üzerine Avrupa Parlamentosu’na ve Yunanistan meclisine mektup yazdıklarını belirten Natsulidu, “Yunanistan’da 300 milletvekilinin tamamına, başbakana ve hükümet üyelerine mektup yazdık. Bu haksızlığı ve ayrımcılığı dile getirdik. Aynı şekilde Avrupa Parlamentosu’ndaki 703 AP milletvekiline ve tüm siyasi gruplara mektup gönderdik. Sadece Altın Şafak Partisi’nden seçilen iki milletvekiline göndermedik. Dilimizi ve kültürümüzü korumak istiyoruz. Bu kötü mü? Veya suç mu? Uğradığımız haksızlığı ve ayrımcılığı Avrupa Parlamentosu’na da yazdık. Mücadelemizi sürdüreceğiz. Bunda kararlıyız.”

Kaynak:gündem


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın