• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam232
Toplam Ziyaret5374242
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

BATI TRAKYA’NIN UÇAN ARABASI

BATI TRAKYA’NIN UÇAN ARABASI

BATI TRAKYA’NIN UÇAN ARABASI

Günümüz dünyası son yirmi yıldır teknolojik açıdan bir geçiş süreci yaşıyor. Bu zaman zarfında birçok yeni buluş ve icat hayatımıza girdi, hatta vazgeçilmezimiz oldu. Bilgisayarlar, cep telefonları, çeşitli robotik ya da mekatronik gelişmeler günlük yaşamımızı da kolaylaştırdı. Son zamanlarda ise “Uçan Araba”lar konuşulmaya başlandı. Birçok ülkede birçok firma prototiplerini oluşturarak, tanıtımlarını yaptılar. ABD, Çin, Japonya, Kanada, Malezya ve Slovakya gibi ülkelerden sonra nihayet Türkiye’de milli uçan araba projesiyle söz konusu teknoloji üzerinde çalışan ülkeler arasına girdi. Prototipi tanıtılan bu araca, dünya bilim tarihi açısından bugünkü sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk bilim insanı Şırnak Cizre’li “El – Cezeri” nin ismi verildi.

Dünya genelinde epeyce uçan otomobil projesi var. Ama henüz onları tarif eden ve benimsenmiş isimleri de yok. Fakat uçan arabaların gelecekte önemli bir ulaşım aracı olacağı ve hayatımıza birebir etki edeceği de kesin.

************
İlginç gelebilir ama bizim bildiğimiz ilk uçan araba Batı Trakya’dadır.

Demokrasinin beşiği! Avrupa Birliği üyesi Yunanistan’da, 7 Aralık 2015 Pazartesi gecesi kimliği belirsiz kişiler tarafından Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin Gümülcine Kozluköy yolundaki yeni Genel Merkez binası saldıraya uğradı. Yaşanan olayda, Genel Merkez binası maddi hasara uğramış ve duvarlarına “οι φρουρoι της θρακης” (Trakya’nın Bekçileri) yazıları yazılmıştı. En İlginci ise, Partinin yeni genel merkez binasında oluşturulan “Dr. Sadık Ahmet Köşesi”nde bulunan merhum lider Dr. Sadık Ahmet’in hayatını kaybettiği kaza sırasında kullandığı arabanın çalınmış olmasıdır.

Partinin yeni genel merkezi şehir dışındaydı ve henüz güvenlik sistemleri kurulmamış, gece bekçisi görevlendirilmemişti. Neticede, (ç)alınan bir saksı değildi. Vinç marifetiyle saatler süren çalışmayla genel merkeze getirilip, kurulan 1 tondan fazla ağırlığı olan bir araçtı. Bu ağırlıkta ve yürümez vaziyetteki hurda bir araç eğer profesyonel ve organize bir şekilde (ç)alınmadıysa, kesinlikle ve kesinlikle kanatlanıp uçmuştur. Bunun başka bir izah tarzı yoktur!…

Kaldı ki ana yol üzerinde bulunan genel merkezde yaşananları kimsenin görmemesi ve bu olayın yaklaşık 5 yıldır çözülememesi, aracın halen bulunamamış olması aracın uçtuğunu destekleyen ibarelerdir.

Evet, ne yazık ki ilk uçan araba merhum lider Dr. Sadık Ahmet’in arabasıdır. Yıllarca iskeçe’de bir mermer fabrikasında muhafaza edilen arabadan kimse rahatsız değildi. Ne zaman ki, yeni genel merkezin “Dr. Sadık Ahmet Köşesi”nde yerini aldı, birilerinin hedefi oldu. O aracı gören bir Batı Trakya Türkünün yaşayacağı duygu ve maneviyat birilerini huzursuz etmiş olmalı ki, hem aile için hem de azınlık için muazzam değeri olan bu araba bulunduğu yerden tere yağdan kıl çeker gibi (ç)alındı.
 
Eğitim Psikolojisine göre; okuduklarımızın %20’sini, duyduklarımızın %30’unu, gördüklerimizin %40’ını, söylediğimizin %50’sini, yaptıklarımızın %60’ını, görüp, duyup, söyleyip dokunduklarımızın %90‘ını hatırlarız. Bu bilimsel verilere göre, gelecek neslin tarihini bilmesi ve hissedebilmesi için söz konusu “Uçan Araba”nın bulunması, aksi halde emsalinin temin edilmesi veya maketinin yaptırılması elzemdir.
 
Murat DERİNKaynaklar:

www.debpartisi.org

www.gundemgazetesi.com

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/deb-binasina-saldiri-sadik-ahmetin-kaza-yaptigi-arac-calindi/487701

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/ucan-araba-yarisina-turkiye-de-katildi/1551525

https://www.haberturk.com/onumuzdeki-yillarda-ucan-otomobil-veya-taksiler-hayatimizda-olacak-2297575-ekonomi

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın