• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.648820.7315
Euro22.042722.1311
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam194
Toplam Ziyaret5372901
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Kalkan bu kez mavi vatana kurulacak: Türkiye fiili durum yaratma hakkına sahip

Kalkan bu kez mavi vatana kurulacak: Türkiye fiili durum yaratma hakkına sahip

Kalkan bu kez mavi vatana kurulacak: Türkiye fiili durum yaratma hakkına sahip

Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan arasında başlayan 'kıta sahanlığı geriliminin' merkezinde hukuki statüsü tartışmalı olan adalar var. Yunanistan bu adalar üzerinden Doğu Akdeniz'de çok geniş bir hakimiyet alanı talep ediyor. On İki Ada'nın hukuki açıdan egemenliği Yunanistan'a ait olmayan adalar statüsüne geldiğine dikkat çeken uzmanlar, "Uluslararası hukuka göre, Türkiye On İki Ada meselesinde fiili durum yaratma hakkına sahiptir. Yunanistan'la müzakerelerden bir sonuç elde edilemez. 'Adalar Denizi Kalkanı' tarzında bir operasyonla fiili durum yaratılarak masada da kabul ettirilebilir." değerlendirmesinde bulundu.Türkiye ve Yunanistan arasında devam eden Doğu Akdeniz gerilimi, uzun yıllardır statüsü tartışmalı olan Ege Adaları konusunu gündeme getirdi.

1960 yılından bu yana egemenlik hakkı bulunmayan adaları silalandıran Yunanistan'ın son olarak Meis Adası'na asker konuşlandırması tansiyonun yükselmesi ile sonuçlandı.

Adalar sorunu ile ilgili bugüne kadar Türkiye ile müzakere etmeyi reddeden ve sayısı 2 bini geçen adalarda egemenlik iddiasında bulunan Yunanistan'ın bu adımları uluslararası hukuka aykırı..

Yeni Şafak'a değerlendirmelerde bulunan Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi'nden Hasan Özkan, On İki Ada'nın hukuki açıdan egemenliği Yunanistan’a ait olmayan adalar statüsüne geldiğini belirtti.Yunanistan'ın adalarda kullanım hakkının olmadığını vurgulayan Özkan, "Yunanistan ile müzakerelerle bu sorunların çözülmesi zor. De facto yani fiili durum olmadan masada bu adaları Türkiye’ye vermeyeceklerdir. Uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanarak Türkiye fiili durum yaratabilir, Yunanistan’ın yarattığı hukuki boşluğu başkası doldurmadan Türkiye inisiyatifi ele alıp doldurmalıdır, uluslararası hukukun yanı sıra coğrafi ve tarihi hakları da buna imkan tanımaktadır" diye konuştu.

MAVİ VATAN'DA 'ADALAR DENİZİ KALKANI'

Türkiye'nin menfaatleri ve güvenlik konularında son yıllarda yaptığı operasyonlara atıf yapan Özkan, "Adalar Denizi'ndeki çözüm ancak ve ancak 'Adalar Denizi Kalkanı' tarzında bir operasyonla fiili durum yaratılarak, masada de jure olarak kabul ettirilebilir. Bir savaş çıkarmadan da Türk Silahlı Kuvvetlerimizin en iyi şekilde fiili durum yaratabileceği yollar mevcuttur ve bunu bizden daha iyi bilen uzmanlar muhakkak ki değerlendiriyorlardır" değerlendirmesinde bulundu.

ADALAR'IN DEVRİ TARTIŞMALI

Yunanistan'ın adalar konusunda tam egemenlik almadığını ifade eden Özkan, şu bilgileri paylaştı:

"Bu adaların hukuki statüsü 'askerden arındırılmış' şekilde tescil edilmiş olduğu gibi çok ilginç bir detay da mevcuttur. 1947 Paris Antlaşmasının 14. Maddesinin 1. Fıkrasında İtalya bu adalarda egemenliğini yitirmekte ve Yunanistan’a haklarını devretmekte, 2. Fıkrasında adaların askerden arındırılmış olacağı teyit edilmekte, 3. Fıkrasında bu adaların Yunanistan’a devrini kapsayan teknik detaylar ve prosedür Birleşik Krallık ile yapılacak anlaşma ile belirlenecektir demektedir. Şimdi soru şu, adalarda İtalya egemenliğini Yunanistan’a devrediyorsa, arada bu devirle ilgili teknik detaylar ve prosedür neden Birleşik Krallık ile yapılacak anlaşmaya bağlı oluyor?

Kaynak: https://www.yenisafak.com/dunya/kalkan-bu-kez-mavi-vatana-kurulacak-turkiye-fiili-durum-yaratma-hakkina-sahip-3555679


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın