• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.594118.6686
Euro19.353519.4310
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret5321510
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Yunanistan Eğitim Bakanlığı, Selanik’te İslam Bilimleri Bölümü kuruyor.Yunanistan Eğitim Bakanlığı, Selanik’te İslam Bilimleri Bölümü kuruyor.

Şimdi de İslam Bilimleri Bölümü...

Aristotelio Üniversitesi Teoloji Fakültesi’ne bağlı olarak faaliyet gösterecek yeni bölümün önümüzdeki akademik yıldan itibaren eğitime başlayacağı belirtildi. Yeni bölümden mezun olacak azınlık mensuplarının ise Batı Trakya’da din dersi öğretmeni (ierodidaskalos) olarak görev yapacağı kaydedildi. Olay, Batı Trakya Türk azınlığı içinde “azınlığın din özgürlüğüne ve din işleriye yeni bir müdahale” olarak yorumlandı ve tepki gördü.
 
“İERODİDASKALOS” KADROSUNA ELEMAN YETİŞTİRİLECEK
 
Açılması planlanan sözkonusu bölüm sayesinde, şu anda doldurulamayan 240 kişilik “ierodidaskalos” kadrosunun da doldurulmasının amaçlandığı ifade edildi. Batı Trakya Türk azınlığının tepkisine rağmen uygulanan 240 İmam Yasası çerçevesinde görev yapan “ierodidaskalos” sayısı 2014 yılında 65 iken, 2015 yılında 90 olmuştu.
 
Eğitim Bakanlığı’nın önümüzdeki eğitim yılından itibaren Selanik Aristotelio Üniversitesi Teoloji Fakültesi’ne bağlı olarak İslam Bilimleri Bölümü’nün (İlahiyat Fakültesi) açılmasına yeşil ışık yaktığı bildirildi. Yeni bölümün 2016 – 2017 akademik yılından itibaren eğitime başlaması bekleniyor. Selanik’te faaliyet gösterecek yeni bölüme yeni eğitim yılı için 30 ila 50 öğrenci alınabileceği ifade edildi.
 
KARAR 2014’TE ALINMIŞTI
 
Sözkonusu bölümün faaliyete geçirilmesi kararı, Selanik Aristetelio Üniversitesi Teoloji Fakültesi tarafından 7 Mart 2014 tarihinde alınmıştı. İki yıl sonra yetkili iki bakanın kararı imzaladığı öğrenildi. Bazı siyasi gruplar ve kilisenin bir bölümü yeni bölüme karşı çıkarken, Eğitim Bakan Vekili Sia Anagnostopulu, “Bir Müslüman azınlığa sahip ve Avrupa’nın İslam alemiyle sınırı olan bir ülke olduğumuz halde İslam’la ilgili bir eğitim kurumu olmayan bir ülkeyiz. Yani İslam’ı akademik seviyede incelemiyoruz.” diye konuştu. Eğitim Bakanlığı Din İşleri Genel Sekreteri Yorgos Kalancis ise kökten dinciliğin, bilgi ve öğrenmekle kontrol edildiğini söyledi.
 
Selanik’teki İslam Bilimleri Bölümü’nde Teoloji Fakültesi öğretim üyelerinin yanı sıra, siyasal bilgiler, tarih, edebiyat, hukuk ve mimarlık fakültelerinden de öğretim görevlileri görev yapabilecek. Bölüme her dinden, köken ve cinsiyetten öğrencilerin bölüme alınacağı belirtildi. Bölümü bitirenler, ilahiyat uzmanı olarak mezun olacak. Bunlardan azınlık üyesi olanların bölgede İslam dini öğretmenleri (ierodidaskalos) olarak çalışabileceği ifade edildi. Bu kişilerin 240 İmam Yasası çerçevesinde görev yapacak “ierodidaskalos” kadrosunda yer alacağı dile getirildi. İslam Bilimleri Bölümü’nün, Müslümanlara yönelik din eğitimi verecek din adamlarını yetiştirmenin yanı sıra, akademik ve bilimsellik hedefine hizmet edecek bir okul olacağı bildirildi.
 
AZINLIK TEPKİLİ
 
Sözkonusu gelişme Batı Trakya Türk azınlığı arasında “azınlığın din işlerine ve din özgürlüğüne müdahale” olarak yorumlandı.
 
Batı Trakya Türkleri arasında, Selanik’te faaliyete geçecek yeni bölümün, azınlığın karşı çıktığı 240 İmam Yasası’nın öngördüğü “ierodidaskalos” kadrosuna eleman sağlamak amacıyla açıldığı kanısının hakim olduğu dikkat çekiyor.Kaynak: GÜNDEM
 
  
1243 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın