• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.594118.6686
Euro19.353519.4310
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret5321508
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Yunanistan’da Kurşunlu Camii yenilenmeyi bekliyor

Yunanistan’da Kurşunlu Camii yenilenmeyi bekliyor
Yunanistan’ın Kastorya şehrinde bulunan 450 yıllık Mimar Sinan eseri Kurşunlu Camii restorasyonu için Yunan asıllı Müslüman çalışma başlattı. Asıl mesleği finans danışmanlığı olan Elif Karagiannidou, Yunanistan’ın Kastorya şehrinde bulunan Mimar Sinan’ın 16. yüzyıl’da yaptığı eseri Kurşunlu Camii ve medresesinin restorasyonu için resmi makamlarla görüşmelere başladı.
35 bin kişilik Kastorya’da bulunan Kurşunlu Camii’nin yeniden inşası için geçen yıldan beri çalışmaya devam ediyor.

Karagiannidou, “Yunanistan’daki Kurşunlu Camii, İstanbul, Kayseri, Muğla, Diyarbakır ve Türkiye’nin diğer şehirlerindeki camiler gibi iyi korunmuş olmayı hak ediyor.” dedi. Geçmişten bugüne dek tek başına kalan tarihi miras olan Kurşunlu Camii, ilk başta pencereleri kırılmış daha sonra kaplamaları düşmüş ve  en sonunda minaresi de hasar görmüş durumda.Geçen sene Müslüman olan Karagiannidou, İslam’ı benimsedikten sonra yaptığı ilk şeyin Yunanistan’daki Müslüman halkın desteği ile çok önemli bir girişime el atmak oldu. Kastorya şehrindeki cami sayısının azlığı göz önüne alındığında bir caminin restorasyonu orada bulunan Müslümanlar için çok büyük önem taşıyor..

Karagiannidou, cami kapılarını şehrin etrafından gelecek herkese açtığında eski altın günlerine geri döneceğinden emin. Yaklaşık 450 yaşındaki Kurşunlu Camii ve medresenin restorasyonu bittiğinde bölgeye turizm açısından da çok büyük katkısı olacağını söyledi. Projenin Yunanistan’da yenilenmeyi bekleyen diğer camiler için de bir başlangıç olacağını düşünüyor.

 

 

Kaynak: http://www.batitrakya.org/bati-trakya-haber/yunanistanin-kursunlu-camii-yenilenmeyi-bekliyor.html

  
1585 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın