• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.778218.8534
Euro20.651620.7344
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret5338222
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Bulgaristan Başmüftüsünü Seçti - Darısı Yunanistan Türklerinin Başına


Bulgaristan Başmüftüsünü Seçti - Darısı Yunanistan Türklerinin Başına


Bulgaristan'da bulunan dini okulların da bağlı bulunduğu Başmüftülük seçimlerinde eski başmüftü Mustafa Aliş Hacı oybirliği ile yeniden Başmüftü seçildi. Bulgaristan'da durum böyleyken Yunanistan'da yaşayan biz Batı Trakya Türkleri, bırakın Başmüftü seçmeyi, seçtiğimiz müftüler dahi devlet tarafından tanınmıyor. Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığına karşı kökleşmiş devlet politikasından vazgeçmeyen ülkemiz Yunanistan, seçtiğimiz dini liderlerimizi tanımamaya devam ediyor ve bu konuda olumlu adımlar atmaya yanaşmıyor.

Bulgaristan'da düzenlenen Olağan Milli Müslümanlar Konferansı'nda Mustafa Aliş Hacı yeniden Başmüftü seçildi. Yüksek İslam Şura Başkanı ise Başmüftü Vekili ve geçici Yüksek Şura Başkanı Vedat Ahmet oldu. Yüksek İslam Şura Başkanı ve Başmüftü yeni görevlerine Şubat'ın ortasında başlayacak.

Mustafa Hacı yapmış olduğu konuşmasında yeniden Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü seçilmesinden dolayı tüm delegelere teşekkür etti. Hacı, “2010-2011 yıllarında yaşanılan sorunlar yine yaşanabilir. Onun için hep birlikte bu zorlukları aşacağımıza eminim. Siz değerli cemaatimiz ile birlikte olduğumuz sürece biz her çeşit zorlukları aşarız.” diye konuştu.

Sofya Milli Kültür Sarayı’nda sıkı güvenlik önlemleri alınarak 976 delegenin katılımıyla gerçekleşen konferansa yurtiçinden ve yurtdışından çok sayıda misafir katıldı.

Başmüftülük ülkedeki İslami okulların da başı. Bulgaristan'da Rusçuk, Şumnu ve Mestanlı'da üç imam hatip lisesi ve bir de Sofya'da Yüksek İslam Enstitüsü bulunuyor. Okulların finansmanı Türkiye Diyaneti tarafından karşılanıyor. Başmüftülük sözcüsü Ahmed Ahmedov, gazetecilerin sorularını cevaplarken, Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Bulgaristan'daki okullara yıllık 1.5 milyon euro mali destek sağladığını bildirdi.

Seçimlere Türkiye Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Hasan Kamil Yılmaz da iştirak etti. Batı Trakya'dan ise Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ile sabık milletvekili Ahmet Hacıosman seçimleri takip ettiler.

YUNANİSTAN'DA DURUM

Ülkemiz Yunanistan diğer Azınlık sorunlarında olduğu gibi Müftülük sorununda da Batı Trakya Türkleri ile diyaloğa yanaşmıyor, Müslüman-Türk vatandaşlarının isteklerine cevap vermiyor ve sudan bahanelerle bildiğini okumaya devam ediyor.

Batı Trakya Türkleri tüm zorluklara rağmen seçmiş olduğu müftüleri ile kenetlenerek dini yaşantısını sürdürmeye devam ediyor. Tayinli müftüler her ne kadar toplum tarafından kabul görmese de devlet onları (emeklilik yaşları çoktan geçmesine rağmen) müftülük makamlarında tutmaya devam ediyor. Diğer azınlık meselelerinde olduğu gibi Müftülük meselesinde de Batı Trakya Türklerinin talepleri dikkate alınmıyor, devlet tarafından azınlığın sesine kulak verilmiyor ve seçilmiş müftülerimiz tanınmıyor.

Seçilmiş müftülerimizin tanınması bir yana, Yunanistan devleti yeni yasa ve düzenlemelerle devlet okullarına devam eden öğrencilere Yunanca dilinde din eğitimi vermek üzere "240 İmam Yasası" olarak bilinen "Din Öğreticileri" yasasını uygulamaya gayret ediyor. Bunun da ötesinde Selanik'te İslami ilimlerin okutulacağı bir Teoloji bölümünün çalışmaları devam ediyor.

Bulgaristan'daki örneğine bakıldığında Yüksek İslam Enstitüsü ile ülkedeki İmam Hatip Liseleri'nin Başmüftülüğe bağlı olduğu görülüyor.

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı mensupları, seçilmiş müftülerinin devlet tarafından tanındığı, Başmüftülük ve müftülük seçimleri meselesinin azınlıkla diyalog içerinde çözüldüğü, dini kurumların ve din eğitiminin müftülüklerimize bağlı olduğu günleri hasretle beklemeye ve bunun mücadelesini tüm samimiyetiyle vermeye devam ediyor.

Kaynak:millet gazetesi

 

  
1201 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın