• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.778218.8534
Euro20.651620.7344
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret5338224
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Yunanistan’da eğitim alanında köklü bir reform yapılması gündemde


Yunanistan’da eğitim alanında köklü bir reform yapılması gündemde


Yunanistan Eğitim, Araştırma ve Din İşleri Bakanlığı, ülkede zorunlu eğitimin on yıldan on dört yıla çıkartılması da dahil olmak üzere eğitim alanında köklü değişikliklere gidilmesine yönelik çalışma başlattı.

Gündem gazetesinin haberine göre, Eğitim Bakanı Nikos Filis yaptığı açıklamada, Yunanistan’da dokuz yıl olan zorunlu eğitim süresinin dört yıl daha arttırılarak on dört yıla çıkartılmasını önerirken yeni düzenlemeye göre üç yıllık lise eğitiminin de zorunlu eğitim kapsamına alınacağını, zorunlu anaokulu eğitiminin de bir yıldan iki yıla yükseltileceğini ifade etti.

Filis, eğitim alanında yapılması planlanan reforma ilişkin kişi ve kurumların katılacağı ve Ulusal Diyalog Komitesi tarafından koordine edilecek diyalog sürecinde eğitim alanında yapılacak yeniliklerin önerileceğini ve tartışılacağını, eğitim reformunun bir-iki yılda tamamlanacak bir süreç olmadığını, bunun yıllara yayılacağını dile getirdi. 


Eğitim alanında Batı Trakya Türk Azınlığı’nı doğrudan ilgilendiren önemli başka bir gelişme de azınlık ilkokullarında eksik olan Türkçe ders kitaplarının bir buçuk yılın ardından nihayet dağıtılması oldu.

Trakya’nın Sesi ve Millet gazetelerinde konu ile ilgili yayımlanan habere göre, Batı Trakya’daki Türk azınlık ilkokullarında Türkçe dersini bir buçuk yıldır fotokopi kağıtları ile gören öğrenciler, 8 Ocak 2016 tarihinde Türkçe ders kitaplarına kavuştular.

Yunan makamlarından kitaplara izin çıkmaması nedeniyle öğrenciler 2014-2015 eğitim-öğrenim yılında Türkçe dersini kitapsız tamamlamışlardı. Öğretmen ve Türkçe ders kitapları eksikliği sorununun çözüme kavuşturulmaması, 2015-2016 eğitim-öğrenim yılının başında Batı Trakya Türk Azınlığı’nca özellikle İskeçe’de protesto edilmişti. 


(abttf)
  
1069 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın