• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.778218.8534
Euro20.651620.7344
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret5338235
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
İsrail-Kıbrıs-Yunanistan ekseni oluşuyor


İsrail-Kıbrıs-Yunanistan ekseni oluşuyor

İsrail, Kıbrıs ve Yunanistan'ın, bölgedeki ortak çıkarlarından dolayı yakınlaşmaya başladığı bildiriliyor.The Media Line tarafından yapılan habere göre, İsrail, Kıbrıs ve Yunanistan arasında yapılan görüşmelerde enerji, sığınmacılar, "teröre karşı savaş", turizm, çevre, su yönetimi ve bilimsel araştırmayla teknolojide işbirliği gibi konular görüşüldü.
 
Görüşmelerde İsrail'in yeni bulduğu doğalgaz rezervlerine dair konuşulduğu da belirtilirken, Ocak ayından beri Yunanistan ve İsrail'in güvenlik dahil olmak üzere çeşitli konularda işbirliği yapmakta olduğu biliniyor.
 
Haberde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın "tuhaf bir ikili" olduğu söylenirken, Çipras'ın sol vaatlerle başa geldiği, Netanyahu'nun ise bölgede dostu olmayan bir sağcı olduğu belirtiliyor.
 
Geçmişte Yunanistan ve İsrail arasındaki ilişkilerin çok kötü olduğu, Syriza hükümeti öncesinde ülkenin Filistin meselesine destek verdiği söyleniyor. Ancak iktidara gelmeden önce İsrail karşıtı olan Çipras'ın iktidara geldikten sonra İsrail yanlısı haline geldiği bildiriliyor.
 
Türkiye ile ilişkileri bozulan İsrail'in, buna alternatif olarak Kıbrıs ve Yunanistan ile yakın ilişkiler geliştirdiği, Kıbrıs'ta bulunan doğalgaz sayesinde de ortak politikalar geliştirilebleceği aktarılıyor.

Kaynak: http://haber.sol.org.tr/dunya/israil-kibris-yunanistan-ekseni-olusuyor-139769

  
952 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın