• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam358
Toplam Ziyaret5374368
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Yunanistan'ın satışa çıkardığı onlarca ıssız adadan birini Amerikalı milyarder Warren Buffett aldıYunanistan'ın satışa çıkardığı onlarca ıssız adadan birini Amerikalı milyarder Warren Buffett aldı

Ekonomik krizi aşmak için Avrupalı kreditörleriyle anlaşmaya 'çalışan' Yunanistan'ın satışa çıkardığı Akdeniz'deki onlarca ıssız adadan birinin sahibi dünyanın en zengin ikinci kişisi Amerikalı milyarder Warren Buffett oldu.ABD'li dev holding Berkshire Hathaway'in patronu Buffett, İtalyan emlak milyarderi Alessandro Proto ile birlikte St. Thomas (Agios Thomas) Adası'nı satın aldı. Proto Thema gazetesi, iki milyarderin perşembe günü imzaladıkları anlaşma ile adayı 15 milyon euro'ya satın aldıklarını iddia etti.

Buffett ve Proto ise yayınladıkları ortak açıklamada, 'adaya yatırım yapma niyetinde olduklarını' duyurdu. Açıklamada, 'daha geniş bir bölgesel gelişime yardım için adaya gayrımenkul inşasının planlandığı' belirtildi.

Daha önceden basında 15 milyon euro değere sahip olduğu haberleri çıkan St. Thomas Adası, deniz taksisi ile Atina'ya 45 dakika mesafede bulunuyor. Adanın büyüklüğü 1.2 kilometrekare. Adada 2 köy de bulunuyor.

DEPP VE 'BRANGELİNA' DA ADA SAHİBİ

Yunanistan'ın Stroggilo Adası da bu hafta başında yine bir yabancı ünlüye 'yar olmuştu.' Hollywood yıldızı Johnny Depp, Stroggilo Adası'nı 4.2 milyon euro'ya satın almıştı. Depp'in temmuz sonunda 'adasını' ziyaret edeceği belirtilmişti. Yine Hollywood yıldızları Angelina Jolie ve Brad Pitt çiftinin de geçen aylarda Sofia Adası'nı satın aldığı iddia edilmişti.

'UZUN VADEDE KAZANÇLI BİR YATIRIM'

Merkezi İngiltere'de bulunan uluslararası gayrimenkul şirketi Spot Blue Müdürü ve gayrimenkul piyasası uzmanı Julian Walker da geçen hafta, ekonomik krizle mücadele Yunanistan'dan satışa çıkan şahsa ait adaları almanın uzun vadede kazançlı bir yatırım olacağını söylemişti.

Walker, Yunanistan'ın euro'yu bırakarak eski para birimi drahmiye dönme ihtimalini hatırlatarak, "Eğer euro para birimi olarak kullanılmaz ve yeni bir para birimine geçiş yapılırsa ev fiyatları düşer. Bu nedenle şu anda yatırım yapmak doğru değil. Ancak uzun vadeli yatırımcıysanız ve maddi gücünüz de varsa kriz döneminde satışa çıkan adalardan birini almak mantıklı bir yatırım olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Gayrimenkul kiralamanın da alternatifler arasında olduğunu aktaran Walker, "Kiralama seçeneği gereksiz ve finansal açıdan zarar verici olabilir. Bu seçenek, sadece kısa dönemli tatil düşünenler için bu cazip olabilir" dedi.


EN PAHALISI OMFORİ ADASIYunanistan'da satışa çıkarılan adaların bir kısmına değer biçilemese de en pahalı ada olarak 50 milyon euro'luk değeriyle Omfori Adası öne çıkıyor. Omfori Adası yaklaşık 4.5 kilometrekare büyüklüğünde ve bölgenin en güzel, özel adası olarak biliniyor.

Omfori Adası'ndan sonra sırasıyla en değerli adalar Dulichium, Kuzey Ege, St. Thomas ve Nissos Makri adaları olarak listeleniyor.

Dulichium Adası, Yunanistan'da satışa çıkarılan en büyük özel ada olarak dikkati çekiyor. 5,4 kilometrekare büyüklüğündeki adaya biçilen değer ise 40 milyon euro. 4 binden fazla zeytin ağacına sahip adanın, lüks bir otelin yanı sıra marina ve özel villa inşaatına da uygun olduğu belirtiliyor.

Kuzey Ege Adası, 35 milyon euro değerinde ve metrekare başına değeri 100 bin euro. Adanın büyüklüğü ise 0,3 kilometrekare. Uluslararası yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği adalardan biri olan Kuzey Ege, Atina'ya yakınlığı ile ön plana çıkıyor.

Fiyat tekliflerine açık olan 1 kilometrekare büyüklüğündeki Nissos Makri Adası ise ormanlarının güzelliğiyle övülüyor. Adada inşa edilecek binalar için tüm yasal izinlerin alındığı ifade ediliyor.

Değeri 3.75 milyon euro, büyüklüğü 0,17 kilometrekare olan Gaia Adası'nı öne çıkaran özelliği ise Brad Pitt ve Angelina Jolie çiftinin bu adaya da gösterdiği haberleri çıkmıştı. 6 villa inşa edilebilecek büyüklüğe sahip ada İyonya Adaları grubunda bulunuyor.

Satılık diğer özel adaların isimleri ise Patroklos, Nafsika, Kardiotissa, Nissos Sofia, Kythnos, Stroggilo, Lihnari, St. John's, Tragonisi, Vouvalos ve Kato Antikeri.


  
1694 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın