• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam361
Toplam Ziyaret5374371
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
'Referandum Yunanistan'ın kaderini belirleyecek'


'Referandum Yunanistan'ın kaderini belirleyecek'

Yunanistan'daki duruma ilişkin senaryoları değerlendiren ekonomistler, 5 Temmuz'daki referandumun sonucunun ülkenin kaderini belirleyeceğini ifade ediyor.

İSTANBUL - BURHAN SANSARLIOĞLU/HANDAN GÜNEŞ 

Yunanistan'ın Uluslararası Para Fonu'na (IMF) borcunu ödemeyerek, kreditörlerin kemer sıkma politikalarını referanduma götürme kararı alması farklı senaryoları gündeme getirdi. 

AA muhabirine Yunanistan'daki referandum senaryolarını değerlendiren ekonomistler, 5 Temmuz'daki referandumun sonucunun ülkenin kaderini belirleyeceğini ifade ediyor.

Ekonomistler, referandumda "evet" sonucu çıkarsa Yunan hükümetinin kreditörlerin ağır şartlarını yerine getireceğini, "hayır" sonucu çıkarsa ise para biriminde drahmiye geçilebileceğini vurguluyor.Capital Economics Avrupa Başekonomisti Jonathan Loynes, Yunanistan'ın hükümetinin, kreditörlerin koşullarını referanduma sunmasının ülkenin içerisinde bulunduğu krizi daha fazla büyütebileceğini belirtti.

Referandumda Yunan halkının çoğunluğunun "evet" oyu kullanabileceği öngörüsünde bulunan Loynes, bu durumun da SYRIZA hükümetinin sonu anlamına gelebileceğini dile getirdi. "Hayır" oyu çıkması durumunda ise Grexit'in (Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nden çıkması) kaçınılmaz olacağını aktaran Loynes,  referandum haricindeYunanistan ekonomisinin güçlü bir sıçrayış yapmaması durumunda da Grexit'in ilerideki aylarda gerçekleşmesinin muhtemel olduğunu kaydetti.

ING Group Avro Bölgesi Almanya Kıdemli Ekonomisti Carsten Brzeski de Yunanistan'ın referandum kararının ülkede ekonomik, finansal ve politik bir heyelan başlattığını belirtti. Grexit'in gerçekleşme ihtimalinin son zamanlarda arttığını ifade eden Brzeski, ancak bunu söylemek için yine de erken olduğunu dile getirdi.

Sermaye kontrollerinin ve bankaların tatil edilmesinin, Avrupa Merkez Bankası'nı (ECB), Yunan bankalarına sağlanan Acil Likidite Desteği (ELA) konusunda bir kez daha düşünmeye sevk edebileceğini dile getiren Brzeski, ECB'nin ELA konusunda teknik değişiklikler yapabileceğini anlattı.

IHS Global Insight Ekonomi ve Politika Uzmanı Brian Lawson ise Yunanistan'ın Avrupa Birliği (AB), ECB ve IMF'in oluşturduğu kreditörler ile anlaşmaya varmaması durumunda Yunan bankacılık sisteminin sona doğru yaklaşmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Yunan halkının çoğunluğunun Avro Bölgesi'nde kalmak istediğine işaret eden Lawson, bu sebepten dolayı Yunan halkının çoğunluğunun "evet" oyu kullanabileceği öngörüsünde bulundu.

Lawson, bu sonucun olumsuz etkilerinin olabileceğini dile getirerek, Yunan hükümetinin kreditörlerin ağır şartlarıyla karşı karşıya kalabileceğine işaret etti. Yunanistan ve kreditörleri arasında anlaşma sağlanmasının imkansız olmadığını kaydeden Lawson, ancak Grexit riskinin de her zamankinden daha fazla olduğunu ifade etti.

Berenberg Başekonomisti Holger Schmieding ise referandumdan "evet" sonucunun çıkması durumunda Yunanistan'ın kreditörlerle yeni bir anlaşma imzalayabileceğini, sermaye kontrollerini kademeli olarak kaldırabileceğini aktardı.

Schmieding, referandumdan "hayır" sonucu çıkması durumunda ise Yunanistan'ın avroyu kullanmayı bırakabileceğini ve ülkede siyasi belirsizliğin oluşabileceğini dile getirdi.


 

 

 

  
1325 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın