• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.054619.1310
Euro20.510920.5930
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam283
Toplam Ziyaret5352632
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
YUNTÜRK HEYETİNDEN MHP VE CHP GENEL BAŞKANLARINA NEZAKET ZİYARETİ.

YUNTÜRK HEYETİNDEN MHP VE CHP GENEL BAŞKANLARINA NEZAKET ZİYARETİ.


YUNTÜRK Yönetim Kurulumuz Olarak Mecliste Bulunan Üç Siyasi Partimizin Genel Başkanlarından Mart ayı içerisinde Görüşme Talep Edilmiş, Görüşme Talebimize Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ Beyefendiler'den Olumlu Dönüş Olmuştur.

YUNTÜRK Genel Başkanı Ferruh Özkan,Genel Başkan Vekili Ehat Can ve Genel Başkan Yardımcısı Hasan Hasanoğlu,Yönetim Kurulu Üyesi Birol Yılmazlar’dan oluşan YUNTÜRK heyetini MHP Genel Başkanı Sayın BAHÇELİ MHP Genel Merkezindeki Makamında,CHP Genel Başkanı Sayın KILIÇDAROĞLU da TBMM’ndeki Makamında 10.Mart.2015 Salı günü Kabul Etmişlerdir.

Her iki Genel Başkanımızın kabullerinde Yunanistan’da yapılan 2015 Genel Seçimleri ve Yunanistan’ın 2014 yılında kabul ettiği ‘Sözde Ermeni Soykırımı ve sözde Küçük Asya (Anadolu) soykırımı,Sözde Pontus soykırımını inkar edenleri cezalandırma yasası’  ile ilgili Yuntürk yönetiminin görüşlerini içeren raporlar kendilerine takdim edilmiştir.

Ayrıca son aylarda Yunanistan vatandaşı Türk asıllı soydaşlarımızın Türkiye’deki ikamet teskerelerinin uzatılmasındaki yaşanılan sıkıntılar ile  Yüksek Öğretimlerine Türkiye’de devam eden Türk asıllı öğrencilerimize Üniversitelerde uygulanan 3 katı  harç alınması konuları gündeme getirilmiştir.

Bizleri Kabullerinden ve Candan Misafirperverliklerinden Dolayı her iki Genel Başkanımıza da Teşekkürler Ediyoruz.

Kamuoyuna Saygı ile Duyurulur.

Yunanistan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (YUNTÜRK) Yönetim KuruluRAPORLARDA SÖZDE SOYKIRIM YASASI İLE İLGİLİ ŞU İBARELER YER ALMIŞTIR:

''....Malumunuz olduğu gibi Yunanistan’da yaşayan Türk’lerin sorunlarının çözümünde, Türkiye Cumhuriyeti devletinin, hükümetlerinin, siyasi partilerinin ve Türk milletinin her zaman yanımızda olması bizleri mutlu etmekle kalmayıp birliğimizi ve dirliğimizi muhafaza etmemizde çok önemli rol oynamıştır.

Yunanistan iki yüz yıla yakın bir süredir, bilhassa Lozan’dan bu yana Demokrasiyi savunan bir ülke olmasına rağmen demokrasiyi katletmekte ve dünya ülkelerinin gözünü de boyayarak Türk ve Müslüman halka baskı uygulamakta ve halen bu baskılarına devam etmektedir.

Sorunlarımız sivil toplum kuruluşları ve çeşitli platform ve seminerlerde birçok defa ele alınmış ve alınmaktadır. Bu mezalime, bu zulme dur demenin bir yolunu bulup koridor açmanın zamanı gelmiş olması gerekir.

Yunanistan Cumhuriyeti demokratik parlamenter sisteme göre yönetilmektedir. Yunanistan parlamentosuna, Yunanistan Türkleri olarak yıllardır siyasi partiler aracılığı ile milletvekili göndermekteyiz. Fakat seçim sistemindeki baraj ile maalesef bağımsız milletvekili seçilememekte ve ne yazıktır ki parlamentodaki milletvekillerimiz bağımsız bir şekilde sorunlarımızı dile getirememektedir.

Böylece Yunan siyasi partileri bizleri var olma mücadelemizde de yok olmakla karşı karşıya bırakmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti ve hükümetlerinin Azınlıklar konusunda gösterdiği hassasiyetlerini bizlerde çok yakından takip ettiğimizi belirtmek isteriz.

Çok önemli bazı konularda mütekabiliyetin gözetilmesinin gerekliliği olmasına rağmen gösterilen tek taraflı anlayışları da takdirle karşılamakta olduğumuzu ifade etmek isteriz.

Yunanistan’ın 1828 yılından itibaren defalarca taahhüt ettiği, antlaşmalarla imza altına alınan protokollerin hiç birini yerine getirmediği gibi Türk_Yunan ilişkilerini zedeleyecek kararları çekinmeden parlamentoları vasıtası ile aldıklarını da görmekteyiz.

İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül’ü; 9 Eylül 2014 tarihinde Yunan parlamentosunda aldıkları SÖZDE soykırımı kararlarını inkar edenleri hapis ve para cezası getiren yasanın yanlışlığını Yunan halkına anlatmak üzere 9 Ocak 2015 tarihinde Atina’ya giden bir sivil toplum kuruluşumuzu hava alanından girişlerine müsaade edilmeyip sınır dışı etmişlerdir.

Bu son uygulama ile Yunanistan, Parlamentosunun 1994 yılında kabul ettiği sözde Pontus Soykırımı,1996 yılında sözde Ermeni Soykırımı ve 1998 sözde Küçük Asya Soykırımı kararlarına karşı çıkılmasını, bunların ret veya inkarını suç sayarak para ve hapis cezaları koyan yasayı bir başka şekilde uygulama yoluna gitmiştir.

Yunanistan Türkleri olarak Yunanistan Parlamentosu’nun bu kararını Türk Ulusu ve insanlık adına reddediyoruz.

Bu kararın yasal açıdan yanlışlığı yanında, Türk-Yunan ilişkileri açısından da doğru olmadığını düşünüyoruz. Yunanistan Parlamentosu’nun almış olduğu sözde Pontus Soykırımı, sözde Ermeni Soykırımı ve sözde Küçük Asya Soykırımı konusunda da uluslararası bir mahkeme kararı yoktur.

Yunanistan’ın bu tutumu karşısında Yunanistan Türkleri olarak varlığımızı sürdürebilmek, insanca yaşam haklarımızın sağlanması hususunun Garantör ülke olarak Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisinde tüm bu yasalara benzer Mora isyanından başlayarak yapılan gerçek soykırımlar ile ilgili olarak benzer yasaların çıkarılmasını ayrıca Yunanistan’a gerekli notamın verilmesini arzu ettiğimizi yüksek müsaadenizle bilgilerinize arz ederiz....'' 


  
1472 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın