• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.054619.1310
Euro20.510920.5930
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam287
Toplam Ziyaret5352636
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Yunanistan AİHM’de bir kez daha mahkum oldu
Yunanistan AİHM’de bir kez daha mahkum oldu

Fransa’nın Strazburg şehrindeki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), göçmen ve mültecilere yönelik uygunsuz muamale yaptığı gerekçesiyle aldığı iki ayrı kararla Yunanistan’ı tazminat ödemeye mahkum etti 
 
13 Kasım 2010 tarihinde Yunanistan’a ulaşan ve Yunan polisi tarafından serbest bırakıldığı 16 Mayıs 2011 tarihinden beri yoksulluk içerisinde yaşayan Al.K. isimli 1977 doğumlu İranlı mülteci, Yunanistan sınır bölgesindeki gözaltı süresince uygunsuz muamele gördüğü şikayetiyle AİHM’ye başvuruda bulundu. AİHM, yaptığı inceleme sonucunda Yunanistan’ın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 3. maddesini (insanlık dışı veya onur kırıcı muamelenin yasaklanması) ihlal ettiğine hükmetti. AİHM kararına göre Yunanistan, Al.K. isimli mülteciye 6.500 avro tutarında manevi tazminat ödeyecek.
 
1993 doğumlu Hüseyin Muhammed isimli Iraklı göçmen ise 15 Kasım 2010 tarihinde Yunanistan sınır bölgesinde gözaltına alınırken 18 yaşından küçük olmasının göz önünde bulundurulmaması ve gözaltı süresince maruz kaldığı uygunsuz muamele nedeniyle AİHS’nin 3., 5. ve 13. maddelerine dayanarak AİHM’ye şikayet bulundu.  AİHM başvuruyu inceledikten sonra Yunanistan’ın AİHS’nin söz konusu maddelerini ihlal ettiğine ve başvuru sahibi Iraklı göçmene 8.500 avro tutarında manevi tazminat ödemesine hükmetti.
 
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) olarak AİHM’nin bu son kararlarıyla insan haklarını uygulamada sahip olduğu kötü sicilini daha da kabartan ülkemiz Yunanistan’ın söz konusu iki kararla birlikte Batı Trakya Türk Azınlığı’nın örgütlenme özgürlüğünün ihlaline ilişkin aleyhindeki üç karar başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal etmesi nedeniyle mahkum edildiği ve bugüne kadar sürüncemede bıraktığı AİHM’nin tüm kararlarını ivedilikle uygulamasını bekliyor ve istiyoruz.

  
1108 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın