• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.054619.1310
Euro20.510920.5930
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam287
Toplam Ziyaret5352636
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Yunanistan'da komünistlerden büyük başarıYunanistan'da komünistlerden büyük başarı

Yunanistan'da komünistler, Nazi işgaline karşı direnişin sembolü olan Atina'nın ilçesi Kesaryani'de yerel yönetimi kazandı.
 


Yunanistan Komünist Partisi'nin (KKE) merkezinde bulunduğu seçim ittifakı Halk İttifakı (Laiki Syspirosi) Atina'nın solcu geçmişi ile bilinen ilçelerinden Kesaryani'de yerel yönetimi kazandı.

30 Kasım 2014 Pazar günü tekrarlanan seçimlerde Halk İttifakı'nın adayı İlias Stamelos oyların %52'sini alarak belediye başkanı seçildi. Yunanistan solu için sembolik önemi büyük olan Kesaryani'nin uzun yıllar sonra komünist bir belediye başkanı tarafından yönetilecek olması, Yunan hükümetinin halk düşmanı politikalarına karşı verilmiş net bir yanıt olarak yorumlandı.

'MÜCADELEYE DAYALI GERÇEK ÇÖZÜM'

KKE Merkez Komite Genel Sekreteri Dimitris Kuçubas yaptığı açıklamada "Bu halkın büyük bir zaferidir. Bu akşam Kesaryani'nin isyankar anası bir kere daha konuştu" derken halkın sorunlarına gündelik mücadeleye dayalı gerçek çözüm yolunun Kesaryani'de gösterildiğine dikkat çekti.

KKE Basın Bürosu'nun yaptığı açıklamada ise Kesaryani'nin Mayıs ayında yapılan seçimlerde KKE'nin adaylarının seçildiği Patra, Petrupolis, Haydariyu ve Ikaria'dan oluşan zincire eklendiğinin ve bu bölgelerin halkın gündelik mücadelesinin merkezleri haline geleceğinin altı çizildi.

Açıklamanın devamında ise "Kesaryani'de ortaya çıkan sonuç halk düşmanı politikalara boyun eğmeye ya da kapitalizmin makul biçimde idaresine dayanan akıl yürütmelere karşı bir mücadele ve direniş mesajıdır." dendi.


İlias Stamelos

Kesaryani'de kutlamalar gece geç saatlere kadar, "tarih sınıf mücadeleleri ile yazılır" sloganları ile devam etti.

NAZİ İŞGALİNE DİRENİŞİN SEMBOLÜ

Kesaryani, Atina'nın 1922 sonrasında Anadolu'dan ve Trakya'dan Rumların göçmesi neticesinde kurulan yerleşimlerinden bir tanesi. Nazi işgali döneminde işgale karşı direnişin en önemli merkezlerinden biri haline gelen Kesaryani, 1 Mayıs 1944 tarihinde 200 direnişçinin Naziler tarafından kurşuna dizilmesi ile sembolleşmiş, Yunan solu ve komünistleri için her zaman özel bir anlama sahip olmuştur.   

Mayıs ayındaki seçimlerde KKE'nin ülkenin Atina ve Selanik'ten sonra üçüncü büyük şehri olan Patra'da belediye başkanlığını kazanmasının ardından hayata geçirdiği ücretsiz ulaşım, eğitim ve sağlık gibi pek çok uygulama Yunan basınında geniş yer bulmuş ve Patra Belediyesi kısa sürede ilgi odağı haline gelmişti.

(sol)
 
  
1655 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın