• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam358
Toplam Ziyaret5374368
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
İbrahim Şerif: "Batı Trakya Türk Azınlığı bu kadar rencide edilmemeli"
İbrahim Şerif: "Batı Trakya Türk Azınlığı bu kadar rencide edilmemeli"
 
Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif “240 İmam Yasası”nın fiilen uygulamaya geçmesini GÜNDEM’e değerlendirdi.
 
Batı Trakya Türk azınlığının tepki gösterdiği “240 İmam Yasası” fiilen uygulamaya başlandı. Yasa uyarınca Batı Trakya’daki devlet okullarında ve camilerde görevlendirilmesi planlanan “tayinli din öğreticileri” (ierodidaskalos) okullara tayin edildi. Azınlığın tepkilerine rağmen 2013 yılı Ocak ayında mecliste kabul ederek yasalaştırılan “240 İmam Yasası” artık resmen ve fiilen uygulanmaya başladı.

İlk atamalar yapıldı ve 23 kişilik ilk “ierodidaskalos” grubu devlet ortaokul ve liselerinde göreve başladı.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ile İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, “240 İmam Yasası”nın fiilen uygulamaya geçmesini GÜNDEM’e değerlendirdi.

İBRAHİM ŞERİF

Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, yasanın ve uygulamanın Batı Trakya Türk azınlığının din özgürlüğü ve din eğitimiyle çok yakından alakalı olduğunu söyledi.

Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, “Son derece yanlış bir uygulamanın hayata geçirilmesine şahit oluyoruz. Devlet açısından da yanlış, azınlık fertleri açısından da yanlış yapılıyor. Batı Trakya Türk azınlığı istememesine rağmen bir dayatma ile karşı karşıya. Bunu kabul ederek bu uygulamada yer alan azınlık fertleri de çok büyük bir yanlış içindedirler.” diye konuştu.

“AZINLIK BU KADAR RENCİDE EDİLMEMELİYDİ”

Öğrenci velilerinin uygulamadan şikayetçi olduğunu dile getiren Müftü İbrahim Şerif: “Gerçekten de büyük tepki çeken bir uygulamayla karşı karşıyayız. Çocukları devlet okullarına giden öğrenci velileri bu konuda çok rahatsızlar.

Toplu bir şekilde hareket etmeye hazırlandıklarını duyuyoruz. Böyle bir hareket var. Hatta bazı öğrenci velileri geldi ve şikayetlerini bizimle de paylaştı. Din eğitimi noktasında büyük gariplikler, acayiplikler var.

Öğretmenler Türk, öğrenciler Türk fakat ders Yunanca anlatılıyor. Biri demiş ki; ‘ben yıllarca abdest almadan namaz kılıyorum. Olmaz öyle şey demişler, ‘ben yaptım oldu’ demiş o da. Bu hikayeyi herkes bilir. Bu iş de ona benziyor.

Dinimizi çocuklarımıza eğitme meselesinde azınlık bu kadar rencide edilmemeliydi. Bunun hiç kimseye faydası yok. Bu yanlıştan geç olmadan dönülmesi elzemdir.”


“TEPKİLERİ DİKKATE ALIP ONA GÖRE HAREKET EDECEĞİZ”

İbrahim Şerif, halkın bu konuda son derece rahatsız olduğunu gördüklerini belirterek, “Önümüzdeki günlerde halkımızın tepkilerini ve olayla ilgili yankıları dikkate alıp ona göre hareket edeceğiz. Bu kanun ve bu uygulama azınlığımızın isteklerine, beklentilerine, kültürüne, dinine, geleneklerine, herşeyine aykırı.” ifadelerini kullandı.

 

  
2114 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın