• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.594118.6686
Euro19.353519.4310
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret5321587
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Ulu Önder, YUNTÜRK’ün de katıldığı Selanik'te Doğduğu Evin Önünde Anıldı

Ulu Önder, YUNTÜRK’ün de katıldığı Selanik'te Doğduğu Evin Önünde Anıldı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 74'üncü yıl dönümünde,Yuntürk’ün de katıldığı Selanik'te doğduğu evinin önünde düzenlenen tören ile anıldı.


Tören öncesi Türkiye'den yüzlerce kişi Atatürk'ün restorasyon nedeniyle gezilmesine izin verilmeyen evinin önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Yuntürk’ü temsilen Genel Başkan Ferruh ÖZKAN ve Genel Sekreter Ersin KARACA ile Rumeli Tv program yapımcısı, sanatçı Fevzi KURTULUŞ’un katıldığı Selanik’teki törende,İstanbul ve Bursa’dan gelen belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrenciler ile Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen vatandaşlardan oluşan 500 kişi hazır bulundu.


Atatürk'ün yaşamını yitirdiği saat 09.05'te sirenler çaldı, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Anma töreninde Türkiye'nin Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin yaptığı konuşmada, Atatürk'e olan ilginin ve sevginin giderek arttığını, bunun da kendilerini çok mutlu ettiiğini söyledi.

Selanik'e Başkonsolos olarak iki ay önce atandığını belirten Tuğrul Biltekin, "Selanik'e tayinim çıktığı zaman anneme telefon açtım. 'Anne, Selanik'e gidiyorum' dedim. Annemin söylediği ilk şey, 'Baban hayatta olsa mutluluktan ağlardı' demek oldu. Selanik çok özel bir yer. Burada olmak, Atatürk'ün evinin yanında bulunmak bizim için çok önemli. Burada benim ilk 10 Kasım törenim. ve sanki burada her şey yüze, bine katlanmış. Hissimiz ve hissiyatımız öyle. Buraya gelen vatandaşlarımızın hissiyatını iki ay boyunca izleme imkanı buldum. Onlar da aynı hissiyatta. Sizi aramızda görmekten çok mutluyuz. Onun kişiliğinde, Türkiye Cumhuriyeti'ni, vatan sevgimizi, birliğimizi, milletimizi, bütünlüğümüzü anıyoruz. Gazi ve şahitlerimizi de anıyoruz. Van depreminde hayatını kaybedenleri anıyoruz. Bizim için çok önemli bir gün. Bizi biz yapan günlerden bir tanesi" dedi.

Anma törenleri, öğrencilerin Atatürk için şiirler okuyup sevdiği şarkıların söylenmesi ile sona erdi.

 

(DHA)

  
2586 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın