• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.054619.1310
Euro20.510920.5930
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam288
Toplam Ziyaret5352637
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Bulgaristan´ın güneyinde, Türkler ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Kırcaali bölgesi ile Yunanistan’ın Gümülcine Bölgesini birbirine bağlayan sınır kapısı açıldı.

Tarihi Makas Sınır Kapısı Törenle Açıldı

Bulgaristan´ın güneyinde, Türkler ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Kırcaali bölgesi ile Yunanistan’ın Gümülcine Bölgesini birbirine bağlayan sınır kapısı açıldı.

Bulgaristan´ın Makaza (Makas) ile Yunanistan´ın Nimfea (Yanıkköy) kentleri arasında karayolu iletişimini sağlayacak kapının açılışı dolayısıyla tören düzenlendi.

Törene katılan Kırcaali Bölge Valisi Biser Nikolov, Doğu Makedonya ve Trakya Valisi Aristidis Yanakidis kurdala kesti, yeni kapının sınırın iki tarafındaki halka refah ve dostluk getirmesini diledi. Törende konuşan Vali Nikolov, "Kırcaali bölgesini Yunanistan´ın Akdeniz sahilleri ve Gümülcine´ye en yakın ulaşım yolunu açan Makas kapısı, Bulgaristan´ın 69 yıllık bir hayalini gerçekleştirdi" dedi. Uluslararası 9. Avrupa Koridoru üzerinde bulunan Makas-Yanıkköy kapısının, her iki ülkenin Avrupa Birliği üyesi olması dolayısıyla turizm, ekonomi, sosyal ilişkiler alanlarında katkı sağlaması bekleniyor. Törene, iki ülkenin ortak sınırına yakın bulunan yerel yönetim temsilcileri, Bulgar ve Yunanlı milletvekilleri de katıldı.

Bulgaristan´da 9 Eylül 1945 tarihinde darbe ile iktidara gelen Bulgaristan Komünist Partisi o dönem açık olan Makas-Yanıkköy kapısını siyasi kararla kapattırmıştı.

Kapının yeniden açılmasına ilişkin proje 1995´te Bulgaristan ve Yunanistan Dışişleri Bakanları arasında imzalanan protokolle gündeme gelmişti. Bu protokolde ayrıca Elece-Eksinos ve İlinden-Ekshinohi arasında iki sınır kapısının daha inşa edilmesi öngörülüyor. Yeni sınır kapısının açılmasıyla Bulgaristan ve Yunanistan arasındaki ortak sınır kapılarının sayısı 5´e çıktı.


Açılış Videosu için tıklayınız:


KırcaaliHaber


1441 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın