• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.054619.1310
Euro20.510920.5930
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam283
Toplam Ziyaret5352632
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Bulgaristan ve Yunanistan sınırındaki Makas Sınır Kapısı’nın 9 eylül tarihinde ulaşıma açılacağı bildirildi.

 
Bulgaristan ve Yunanistan sınırındaki Makas Sınır Kapısı’nın 9 eylül tarihinde ulaşıma açılacağı bildirildi.
 
Kırcaali Valisi Biser Nokolov, Bulgaristan ve Yunanistan’ın Makas Sınır Kapısı’nın 9 eylül’de açılması konusunda anlaşmaya vardıklarını belirterek, şimdilik sadece 3.5 tonun altındaki araçların sınır kapısından geçiş yapabileceklerini kaydetti.
 
Bulgaristan ile Yunanistan sınırındaki tarihi Makas Geçidi’nde bulunan Makas Sınır Kapısı’nin açılmasına ilişkin karar daha önce Bakanlar Kurulu’nda onaylanmıştı.
 
Makas Sınır Kapısı’nın açılmasıyla, Bulgaristan’da Türklerin en yoğun yaşadığı Kırcaali bölgesi ile Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesi arasındaki karayolu mesafesi yaklaşık yarım saate düşecek.

- BULGARİSTAN TARAFINDAKİ YOL HAZIR
 
Bulgaristan kendi tarafındaki sınır kapısına kadar olan yolu tamamladı ve 4 yıldır Yunanistan'ın da kendi tarafındaki sınıra kadar olan güzergahı tamamlamasını bekliyordu. Makas Sınır Kapısının açılmasıyla Yunanistan'da ve Bulgaristan'da yaşayan Türklerin yerleşim yerlerinin arasındaki karayolu mesafesi yaklaşık yarım saate düşecek. Kapı iki ülkede yaşayan Türk nüfusunu bir anlamda birbirine kavuşturacak. 1944 yılından sonra, Bulgaristan'a kömünist sistemin hakim olmasıyla kapatılan Makas geçidi yaklaşık 80 yıl boyunca kapalı kaldı.

- ONLARCA DOĞU ALMANYALI BU SINIRDA ÖLDÜRÜLDÜ
 
Soğuk Savaş döneminde Batı ile Doğu Bloku'nun kesişme noktasında bulunan Bulgaristan-Yunanistan sınırının bu kısmında çok sayıda insan öldürüldü. Komünist rejiminden kurtulup Batı'ya kaçmak isteyen onlarca Bulgaristan Türkü ve Doğu Almanyalı sınırdan kaçak geçme girişimleri sırasında kurşuna dizildi.

 
Kaynak:ajansbg


1217 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın