• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
                         

Marmara Üniversitesi öğretim görevlisi Neval Konuk, Yunanistan´daki Osmanlı eserlerini ortaya çıkarma çalışması sırasında Selanik´in simgesi Beyaz Kule´nin Kanuni Sultan Süleyman dönemi Osmanlı eseri olduğunu kanıtlayan kitabenin fotoğrafına ulaştı.

Beyaz Kule´nin Kanuni eseri olduğu ortaya çıktı

Marmara Üniversitesi öğretim görevlisi Neval Konuk, Yunanistan´daki Osmanlı eserlerini ortaya çıkarma çalışması sırasında Selanik´in simgesi Beyaz Kule´nin Kanuni Sultan Süleyman dönemi Osmanlı eseri olduğunu kanıtlayan kitabenin fotoğrafına ulaştı.

Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim görevlilerinden Neval Konuk, Dışişleri Bakanlığı´nın desteğiyle çok ilginç bir envanter çalışması hazırladı.

Çalışma, Yunanistan´daki Osmanlı eserlerinin içler acısı halini ortaya koyuyor. 2007´den beri Yunanistan´ı adım adım gezerek bilinmeyen, unutulmuş, kaybolmuş 10 bine yakın Osmanlı mimari eserini 10 ciltlik seride toplayan Konuk, eserlere ait tarihi belgeleri günyüzüne çıkarırken, Selanik´in simgesi Beyaz Kule´nin Kanuni Sultan Süleyman dönemi Osmanlı eseri olduğunu kanıtlayan kitabenin fotoğrafına da ulaştı.

Resmi kayıtlarda ve turizmde Venedik yapısı olarak tanıtılan Beyaz Kule´nin kitabesinde yazılanlar, Evliya Çelebi´nin Seyahatnamesi´ndekiyle birebir örtüşüyor. Bugün nerede olduğu bilinmeyen kitabenin olması gereken yerse betonla sıvanmış halde duruyor.

ABD KONGRE KÜTÜPHANESİ´NDE BULDU

2010´da yayınlanan ve "Florina, Grebene, Karaferya, Kesriye, Kozana, Siroz, Yenişehir ve Tırhala" şehirlerindeki Osmanlı eserlerinin yer aldığı iki cildin ardından Selanik bölgesine yoğunlaşan Konuk, kitabenin fotoğrafını ABD´deki Kongre Kütüphanesi´nde buldu. Osmanlıca yazılı, açık ve net bir şekilde okunabilen kitabede yapının Hicri 942 yılında (1535-1536) Kanuni Sultan Süleyman Han´ın emriyle yaptırıldığı belirtiliyor. Tarihi yapının kitabesinde özetle şunlar yazılı: "Bu da Gazi Süleyman Han´ın imaretidir. Göklere doğru baş çekmiş 8 kat sağlam kaledir ki içinde 40 adet haneleri, 3 adet su sarnıçları ve 1 zaviyesi var bir yüksek kaledir..."

(Habertürk)Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   1598 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.71184.7307
Euro5.46295.4848
Hava Durumu
Anlık
Yarın
23° 28° 20°
Takvim
Üyelik Girişi