• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.648820.7315
Euro22.042722.1311
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam195
Toplam Ziyaret5372902
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

YUNTÜRK- Yunanistan Türkleri Derneği Başkanı Ferruh Özkan’ın da katıldığı Öğretmenler Günü Coşkuyla Kutlandı.

 

 

 

 

 

Batı Trakya’da Öğretmenler Günü Coşkuyla Kutlandı

YUNTÜRK- Yunanistan Türkleri Derneği Başkanı Ferruh Özkan’ın da katıldığı Öğretmenler Günü Coşkuyla Kutlandı.


Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Öğretmenler Günü 24 Kasım akşamı Yassıköy’de yer alan bir eğlence merkezinde düzenlendi.

Etkinliğe T.C. Gümülcine Muavin Konsolosu Alper Atak, YUNTÜRK-Yunanistan Türkleri Derneği Başkanı Ferruh Özkan,YUNTÜRK Yönetim Kurulu Üyesi Levent Kara, Lüleburgaz Atatürkçü Düşünce Derneği temsilcileri, Bulgaristan Eğridere-Ardine Belediye Başkanı Resmi Murat, Bulgaristan Hristo Smirneski Meslek Lisesi Müdürü Mehmet Gülestanof ve aynı lisenin emekli müdür yardımcısı Selahattin Karabaşev, Eğridere “Rodop Kıvılcımı” Kültür Evi Müdürü Yüksel İsmail, BAKEŞ Başkanı Cemil Kabza, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman, Gümülcine S.Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe S.Müftüsü Ahmet Mete, SİRİZA (Sol İttifak) Milletvekilleri Ayhan Karayusuf ve Hüseyin Zeybek, Mustafçova Belediye Başkanı Mustafa Çukal, Kozlukebir Belediyesi “Toplumsal Hareket” Başkanı Saadettin Şakir Hüseyin, Celal Bayar Azınlık Lisesi Müdürü Tunalp Mehmet, Trakya Tütüncüler Kooperatifi Başkanı Esat Hüseyin, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Erkan Ruşen, Güney Meriç Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Bekir Mustafaoğlu, Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Ali Pencal, D.E.B. Partisi İskeçe Teşkilatı Başkanı Ozan Ahmetoğlu, M.M.M.M.Cemiyeti Başkanı Asım Çavuşoğlu, Azınlık Okulları Encümenler Birliği Başkanı Salih Ali’nin yanısıra emekli öğretmenler ile diğer soydaşlar katıldı.

Etkinliğe, İbrahim Baltalı’nın hazırladığı ve emekli öğretmenlerle yapılan röportajları içeren adlı kitabın tanıtımı damgasını vurdu.

Etkinlik, kitap tanıtımıyla başladı. İbrahim Baltalı’nın hazırladığı ve Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği’nin yayınladığı “Bir Efsane Sona Ererken” adlı kitabın tanıtımıyla başladı. Tanıtımı Başkan Sami Toraman, İbrahim Baltalı, Türkçe Öğretmeni Pınar Katrancı, İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokulu-Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Saadettin Şakir Hüseyin ile BAKEŞ Başkanı Cemil Kabza yaptı. Tanıtımda kitaptan alıntılar sunuldu ve Batı Trakya’daki Türk öğretmeninin yaşadığı sorunlar bir kez daha dile getirildi. Tanıtımın sonunda da konuşmacılara çiçek verildi.

Kitap tanıtımından sonra bir dakikalık saygı duruşu ve öğretmen marşının okunmasıyla etkinlik devam etti. Protokol konuşmalarında ilk sözü Başkan Sami Toraman aldı. Toraman, konuşmasına, “Bugün 24 Kasım 1928’de milletleri milletleri kuranlar yalnız ve yalnız öğretmenlerdir, diyen yeni neslin yetiştirilmesini öğretmenlere emanet eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenliği kabulünün yıldönümüdür.” Sözleri ile başladı. Toraman, konuşmasında Azınlık eğitimine de değindi ve “Azınlık insanının Lozan Antlaşması’ndan doğan eğitim hakları vardır. Azınlık eğitimi özel ve özerktir. Bu açıkça Lozan’ın 40 ve 41. maddelerinde belirtilmektedir. Ne yazık ki Azınlığımızın en büyük sorunlarının başında eğitim sorunu gelmektedir.” Görüşlerine yer verdi.

Eğridere – Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat Rodopların kuzeyi ve güneyinde yaşayan insanların dostluklar kurması gerektiğini vurguladı.

Lüleburgaz Atatürkçü Düşünce Derneği temsilci Batı Trakya’daki öğretmenlerin gününü kutladı ve Batı Trakya’da dostluğu pekiştirmek için bulunduklarını belirtti.

Mustafçova Belediye Başkanı Mustafa Çukal, Gümülcine S.Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe S.Müftüsü İbrahim Şerif, D.E.B. Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ozan Ahmetoğlu, SİRİZA milletvekilleri Hüseyin Zeybek ve Ayhan Karayusuf yaptıkları konuşmalarda öğretmenler gününü kutladılar ve teşekkür ettiler.

T.C. Gümülcine Muavin Konsolosu Alper Atak ise, Başkonsolos Osman İlhan Şener’in bir toplantı dolayısıyla etkinliğe katılamadığını ve tüm öğretmenlerin gününü kutladığını belirtti.

Yapılan konuşmalardan sonra gece küçük çocukların okuduğu şiirler, saz ekibi konseri, folklor gösterileri, Mehmet Altınok konseri ve Öğretmenler Birliği Türk Sanat Müziği Korosu’nun şarkılarıyla sona erdi.

 

(Kaynak:Rodop Rüzgarı)2283 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın