• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.023719.1000
Euro20.491120.5732
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam318
Toplam Ziyaret5352290
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Girit Adası’ndaki ikinci büyük yerleşim merkezi olan Hanya’da sokaklara Osmanlı valilerinin adlarının verilmesi Yunanistan’ı ayağa kaldırdı.

Girit Adası'na verilen isimler büyük kriz çıkarttı. Rauf Paşa Hanya’yı karıştırdı!

Girit Adası’ndaki ikinci büyük yerleşim merkezi olan Hanya’da sokaklara Osmanlı valilerinin adlarının verilmesi Yunanistan’ı ayağa kaldırdı.

Belediye yetkilileri, “Bu isimler adayı yöneten Yunan paşalar. Gidin tarih öğrenin” diyerek tabelaların yerlerinde kalacağını açıkladı

Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki en büyük adası olan Girit’te sokaklara verilen “paşa”lı isimler ülkeyi krizin eşiğine getirdi. Girit’in en büyük ikinci yerleşim birimi olan Hanya’nın ana caddesinin ilk paralelinde bulunan caddeye “Verovits Pasa”, dördüncü paraleldeki caddeye “Reouf Pasa” ve bir başka caddeye de “Fotiadis Pasa” adının verilmesi Yunan basının ayağa kaldırdı.

Yunan basını birkaç gün önce tabelaları asılan yeni sokak isimlerinin Türkçe olduğunu belirterek, “Osmanlı paşalarının isimleri Hanya sokaklarını süslüyor” diye tepki gösterdi. Türk karşıtı her haberi abartmasıyla bilinen Yunan internet siteleri de ortalığı ayağa kaldırarak isimlerin hemen kaldırılması çağırısında bulundu.

Yunan siteleri, “Hanya belediyesi yetkilileri bu utanç verici ayıplarını bir an önce temizlesin” diye tepkilerini gösterdi.

‘Onlar Girit valileri’

Ancak dün Hanya belediyesi yaptığı yazılı bir açıklamayla isimlerin kaldırılmayacağını ilan etti. Sokaklara verilen yeni isimleri Türkçe olarak niteleyen Yunan basınının “tarih bilgisinin yetersiz” olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Verovits Pasa, Reouf Pasa, Fotiadis Pasa, 18’inci yüzyılda Girit’te valilik yapmıştır. Bu isimler Osmanlıca değildir. O dönemde böyle anıldıkları için de literatüre bu isimleriyle geçmişlerdi. Her birinin de Girit tarihinde ayrı bir önemi vardı. Biz tarihimizi yaşatmak için sokaklara bu büyüklerimizin isimlerini verdik” ifadelerine yer verildi.

Hanya’da cadde isimlerindeki son değişikliğin 1930 yılında yapıldığına dikkat çekilen açıklama şöyle devam etti:

‘Parlamentoyu kurdu’

“Reouf Pasa, 1871-1874 yılları arasındaki valilik görevinde belediye binasının bahçesini modern bir görünüme kavuşturdu, okullar inşa etti ve yeni yerleşim birimlerinin inşaatlarını başlattıAtina’da diplomatlık yapan Fotiadis Pasa ise 1879-1884 yılları arasında Girit’e vali atandı ve adadaki tüm adli, idari kurumlar bu dönemde kuruldu. 1896-1897 yılları arasında valilik yapan Verovits Pasa da Osmanlı İmparatoruğu’na baş kaldıran ilk devlet görevlisi. İdama mahkum edildiği için Viyana’ya sürgüne gitti ve 1901 yılında Girit’e tekrar geri dönerek Girit parlamentosunu kurdu. İnternet gazetecilerinin verdikleri tepki tamamen kamuoyunu yanıltmaya yönelik yanlış bilgilerdir.”1314 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın