• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.023719.1000
Euro20.491120.5732
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam322
Toplam Ziyaret5352294
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Yunanistan Emniyeti ve İstihbarat Teşkilatı, 50 binden fazla vatandaşın telefonunu dinlediği bildirildi.

YUNAN POLİS VE İSTİHBARATI, 50 BİN VATANDAŞI DİNLİYOR

Yunanistan Emniyeti ve İstihbarat Teşkilatı, 50 binden fazla vatandaşın telefonunu dinlediği bildirildi.

Yunanistan Emniyeti ve İstihbarat Teşkilatının, 50 binden fazla vatandaşın telefonunu dinlediği bildirildi. Yunanistan İletişim Gizliliği ve Güvenliği Kurumu (ADAE), 2011 yılında 'devlet güvenliği' gerekçesi ile yasal telefon dinlemelerinin yüzde 70 arttığını bildirildi.

ADAE, 2011 yılına ilişkin raporunda, yasadışı dinlemelerin de olduğu izlenimini bırakırken, 7 iletişim şirketi ise hatlarında güvenlik problemi yaşadıklarını doğruladı.

Yunanistan’da yaşanan ekonomik kriz, polis ve istihbaratın yaptığı yasal telefon dinlemelerinde patlama yaşanmasına sebep oldu. İletişim Gizliliği ve Güvencesi Kurumu’nun (ADAE) telefon dinlemeleri ve iletişim ihlallerine dair şikayetler üzerine hazırladığı 2011 yılına ilişkin rapor, dikkat çekici ayrıntılar içeriyor.


ADAE’nin verilerine göre Yunanistan İstihbarat Teşkilatı’nın Terörle Mücadele birimi tarafından yapılan yasal telefon dinlemelerinin katlanarak arttığını gösterdi. Rapora göre 2011 yılında 3 bin 472 talimat, 'milli güvenlik' (terör ve casusluk) gerekçesi ile iletişimin durdurulmasıyla sonuçlandı.

Yunanistan’ın IMF ve AB ile ilk kredi anlaşmasının yapıldığı 2010’da bu rakam, 2 bin 281’di. Buna ilaveten 2011 yılında 4 bin 61 savcılık kararı, önceki dinlemelerin devam ettirilmesi amacıyla yenilendi.

2010 yılında savcılıkların dinlemelerin sürmesine ilişkin çıkardığı karar sayısı ise 2 bin 950 olmuştu. Bu, telefon dinlemelerinin sürdürüldüğü anlamına geliyor.

Ayrıca uyuşturucu kaçakçılığı, soygun, cinayet gibi suç şebekelerinin tespiti için 2010’daki bin yüz 69 yargı konseyi kararına karşın 2011 yılında bu sayı bin 7 yüz 43’e çıktı.

2011 yılında telefon dinlemeleri için toplamda 9 bin 276 yargı kararı alındı. 2010’da bu sayı 6 bin 400 olmuştu. Buna göre 2011’de telefon dinlemelerindeki artışın yüzde 69’dan fazla olduğu tespit edildi.

Uzmanlar, Emniyet ya da İstihbarat tarafından yukarıda sayısı verilen her bir kararın en az 5 vatandaşın cep ya da sabit telefonunun dinlenmesi için alındığı düşünüldüğünde, sayının devasa olduğuna dikkat çekiyor.

EDAE’DEN YASADIŞI DİNLEMELE UYARISI EDAE

Telefon dinlemeleri konusunda sürece ilişkin çekincesi olduğunu, zira bütün bu aşamalara dair yasadışı dinlemeler anlamına gelen 'kara delik'lerin varlığını tespit ettiğini kaydetti.

EDAE, Yargıtay Savcılığı’na bu konuda yazı yazıldığını raporda dile getiriyor. Özel durumlar için mevcut mevzuat hükümlerinin uygulanması aşamasında güvenliğin sağlaması gereğine dikkat çeken EDAE, yasal telefon dinlemelerinde gizliliğin kaldırılması konusundaki yasanın sıkı bir şekilde uygulanması gerektiği uyarısında bulundu.

ŞİKAYETLER EDAE

Çoğunluğu telefonla iletişim gizliliğinin ihlalini içeren 37 suç duyurusu yapıldığını açıkladı. Bunlardan 13’ünün cep telefonu hattı, 14’ünün sabit hat, 2’sinin elektronik posta, 2’sinin internet bağlantısı, birinin ise SMS vs olduğu belirtildi.

EDAE, araştırmanın nasıl sonuçlandığına ilişkin ise bilgi vermedi. Öte yandan şirketlerin güvenlik problemlerini nerelerde tespit ettikleri ve buna karşı ne gibi önlemler aldıkları bilinmiyor.

BAŞBAKAN BİLE DİNLENMİŞTİ

Yunanistan’da 2006 yılında üst düzey yetkililer dahil çok sayıda kişinin cep telefonunun dinlendiği tespit edilmişti.

Dinlenen 106 kişi arasında dönemin Başbakan’ı Kostas Karamanlis, bazı bakanlar, askerler, üst düzey yöneticiler, insan hakları aktivistleri ve gazetecilerin bulunduğu tespit edilmişti.

Yunanistan'ın Telekomünikasyon Kurumu, Vodafone Group PLC firmasına, 2004 yılındaki Atina Olimpiyatları sırasında Başbakan Kostas Karamanlis'in telefonlarının kanunsuz olarak dinlenmesi olayı ile ilgili olarak 19,1 milyon euro ceza vermişti.


(CİHAN)1655 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın