• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.023719.1000
Euro20.491120.5732
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam294
Toplam Ziyaret5352266
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Yunanistan’da 2012 yılı üniversite sınavı sonuçları açıklandı. Batı Trakya Müslüman Türk Azınlık öğrencileri için üniversiteye girişte uygulanan yüzde 0,5’lik kontenjan hakkı, ırkçı Altın Şafak tarafından tartışmaya açıldı.

ALTIN ŞAFAK, BATI TRAKYALI ÖĞRENCİLERİN ÜNİVERSİTEYE GİRİŞLERİNE SAVAŞ AÇTI

Yunanistan’da 2012 yılı üniversite sınavı sonuçları açıklandı. Batı Trakya Müslüman Türk Azınlık öğrencileri için üniversiteye girişte uygulanan yüzde 0,5’lik kontenjan hakkı, ırkçı Altın Şafak tarafından tartışmaya açıldı.

Yunan öğrencilerin hakkının yendiğini ve ırkçı bir uygulama olduğunu savunan aşırı sağcı Altın Şafak, pozitif ayrımcılık getiren kanunun iptali için meclise başvurdu.


ALTIN ŞAFAK KANUN İPTALİ İSTEDİ

Batı Trakya Azınlık öğrencilerinin 1995 yılından bu yana faydalandığı üniversiteye girişteki yüzde 0,5’lik kontenjan, aşırı milliyetçi gazeteler ile mecliste yaklaşık yüzde 7 ile temsil edilen ırkçı Altın Şafak örgütünü rahatsız etti.

Altın Şafak, Batı Trakyalı Müslüman öğrencilerin üniversiteye Yunanlara göre birkaç katı daha düşük puanla girmelerinin, ırkçı bir uygulama olduğunu iddia etti.

Altın Şafak, Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanı’na yönelik bugün verdiği soru önergesinde, Yunan öğrencilerin Müslüman Azınlık öğrencilere göre çok daha düşük taban puanla üniversiteye girmelerinin, diğer öğrencilerin haklarının ihlali anlamına geldiğini savundu.

Ekonomik kriz döneminde Müslümanlara göre Yunan çocuklarının bir kaç katı daha fazla puan alarak üniversiteye girmek zorunda kalmalarının Anayasa’ya aykırı ve gerçek bir ırkçı suç anlamına geldiğini öne süren Altın Şafak, geçen yıl bu uygulamadan kaç Azınlık öğrencisinin yararlandığını sordu

. Altın Şafak, kanunun acilen iptal edilmesini de istedi. 1995’ten beri Müslüman Azınlık öğrencileri için üniversiteye girişte uygulanan yüzde 0,5’lik kontenjan uygulaması dünden beri Yunanistan’ın gündemine yerleşirken, televizyon, gazete ve internet haber siteleri konuya geniş yer veriyor.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI KANUNU SAVUNDU

Dün sabah devlet televizyonu NET’te bir programa katılan Milli Eğitim Bakanı Konstantinos Arvanitopulos, bir soru üzerine, Müslüman azınlık öğrencileri için uygulanan kontenjanın, öğrencileri Yunan toplumuna entegre amacına yönelik olduğunu söyledi.

Bakan Arvanitopoulos, “Bu öğrenciler, Müslüman Yunan vatandaşı. Uygulama, öğrencilerin Yunan toplumuyla entegrasyonuna yardımcı oluyor. Entegrasyon, sadece Yunan eğitim sistemine iştirak ettiklerinde mümkün.” dedi.

Öte yandan dün bir basın toplantısı ile üniversite sınavı sonuçlarını ilân eden Eğitim ve Din İşleri Bakan Yardımcısı Theodoros Papatheodorou da, bir soru üzerine Azınlık öğrencilerine uygulanan kontenjanın nedenini şöyle açıkladı:

“Bu, ulusal nedenlerden dolayı eskiden kabul edilmiş bir kanun. Bu çerçevede, Yunanistan’da kalmaları ve eğitimlerini burada tamamlayabilmelerine yardımcı olmak amacıyla düzenlendi.”

Bu uygulamaya göre Atina Pantion Üniversitesi Sosyoloji bölümüne Hıristiyan bir öğrenci 15 bin 419 puan ile girerken, Azınlık öğrencisinin 3 bin 259 puan alması yeterli.

Yanya Fizik bölümüne çoğunluk öğrencisi 13 bin 930 puanla girebilirken, azınlık öğrencisi ise 4 bin 96 puanla kazanabiliyor.

Atina Tıp Fakültesi’ne çoğunluk öğrencisi 19 bin 170 puanla kazanırken, azınlık öğrencisinin alması gereken puan ise 15 bin 614.

ÖĞRENCİLER POLİS VE ASKERİ OKULLARA YÖNELDİ

Yunanistan’da 2012 yılında yapılan üniversite giriş sınavları açıklandı. Sınava giren yüz 16 bin 173 öğrenciden 80 bin 615’i başarılı oldu.

Öğrenciler, ekonomik krize göre bölüm seçti.

Atamaların zorlaştığı eğitim bölümlerine ilgi az olurken, iş bulmanın kolay olduğu polis ve askeri okullara yönelik ise talep patlaması yaşandı.

Tarım, ziraat ve gıda teknolojileri gibi bölümlere de yoğun başvuru olması dikkat çekti.

Bu yıl öğrencilerin başarı ortalaması 7 puan arttı. 2010’da üniversiteye giriş ortalaması yüzde 62 olurken, bu yıl yüzde 69’a çıktı.

YÜZDE 0,5 KONTENJAN UYGULAMASI

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığın ilk ve orta öğretim sorunlarına geçici çözüm bulmak, Yunan toplumu ile entegrasyonun sağlanması ve Azınlık öğrencilerinin eğitim için Türkiye’ye gitmek zorunda kalmamaları için 17 yıl önce hayata geçirilen üniversiteye girişteki yüzde 0,5 kontenjandan binlerce öğrenci faydalandı.

Azınlık öğrencileri, denklik gerektirmemesi, Yunanca dilinin öğrenilmesi ve daha kolay iş bulabilecekleri amacıyla bu uygulamadan yararlandı.

1996 yılında 67 Azınlık öğrencisinin Yunan üniversitelerine kaydolması ile başlayan süreç, her yıl artarak devam etti.

2012 yılı itibariyle 4 bin civarında Batı Trakyalı üniversite öğrencisinin Yunanistan’da eğitim gördüğü tahmin ediliyor.

Ancak temel azınlık eğitimindeki problemler sebebiyle öğrencilerinin tamamına yakının bölümlerini zamanında bitiremedikleri biliniyor.

 

(CİHAN)1373 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın