• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.023719.1000
Euro20.491120.5732
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam286
Toplam Ziyaret5352258
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

"11,5 milyarlık tasarruf paketi son olacak"

Samaras: "11,5 milyarlık tasarruf paketi son olacak"

Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras, Avrupa Birliği ve IMF'nin isteği üzerine 2013-2014 yılları için hazırlanan 11,6 milyar euroluk kesinti içeren tasarruf paketinin son tedbirler olduğunu, daha fazlasına Yunan ekonomisinin dayanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Samaras, Yeni Demokrasi partisinin (ND) siyasi komite toplantısında yaptığı konuşmada, tasarruf paketinin "acı tedbirler" içerdiğini ancak, bunun ülkenin kaostan kurtulması için belki de son fırsat olduğunu ifade ederek, "Unutmayın ki, Yunan halkı yeniden drahmiye dönmeme ve krizden çıkmamız konusunda bize ve oluşturduğumuz üç parti hükümetine güveniyor" dedi.

Ülkenin krizden çıkarak bir an önce yeniden kalkınmaya geçmesi için Euro Bölgesi'nde kalmasının ve müzakere etkisinin güçlendirilmesinin gerekli olduğunu belirten Samaras, "Ancak tüm bunlar, bugüne kadar yaptığımız anlaşmaları uygulamamızı bekleyenlere bağlı. Çünkü anlaşmalara uymayan bir ülkenin müzakere gücü sıfırdır" diye konuştu.

Konuşmasında, Almanya ve Fransa ziyaretlerine de değinen Samaras, bu ziyaretlerle ülkenin Euro Bölgesi'nde kalması için önkoşul olan dış imajının olumlu yönde değişmeye başladığını belirtti.

Tasarruf paketiyle ilgili müzakereler sürüyor

Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Sturnaras, 11,6 milyarlık kesinti paketiyle ilgili temel senaryonun genel hatlarıyla hazır olduğunu ancak, bazı teknik konularda müzakerelerin sürdüğünü söyledi.

Başbakanlık konutunda, hükümeti oluşturan üç parti liderlerinin tasarruf paketiyle ilgili yaptığı toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Sturnaras, temel senaryoda emekli maaşlarında daha fazla kesintiye gidilmesinin öngörülmemesiyle birlikte, özel maaş çizelgeleriyle ilgili müzakerelerin sürdüğünü belirtti.

Koalisyon hükümeti ortaklarından Demokratik Sol Parti (DİMAR) Başkanı Fotis Kuvelis ise, 11,6 milyarlık kesinti içeren tasarruf paketi müzakerelerinin henüz kapanmadığını ifade ederek, düşük gelirlilerin ve çiftçilerin emekli maaşlarının korunması için çaba gösterildiğini belirtti.

Troyka 7 Eylül'de Atina'ya geliyor

AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan heyetin (Troyka) Yunanistan'ın tasarruf çabalarını değerlendirmek üzere 7 Eylül'de Atina'ya geleceği bildirildi.

13 Eylül'e kadar Yunanistan'da kalarak incelemelerde bulunacak Troyka'nın raporu eylül ayı içinde açıklanacak. Rapor, iflas tehdidiyle karşı karşıya olan Yunanistan'ın ikinci yardım paketinde öngörülen kredileri alıp alamayacağını belirleyecek.


(CNN)835 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın