• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.023719.1000
Euro20.491120.5732
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam310
Toplam Ziyaret5352282
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Yunanistan'ın geleceği açısından kritik önem taşıyan karar öncesi diplomasi trafiği hızlandı

Yunanistan İçin Zaman Daralıyor

Yunanistan'ın geleceği açısından kritik önem taşıyan karar öncesi diplomasi trafiği hızlandı Yunanistan'ın geleceği açısından kritik önem taşıyan karar öncesi diplomasi trafiği hızlandı.

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, ülkesine biraz daha zaman tanınması için Almanya'yı ikna etmeye çalışacak. Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'ın Almanya ziyareti öncesi Başbakan Angela Merkel dün akşam Berlin'de Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'la bir araya geldi.

Yunanistan'ın durumunu ele alan iki liderin Euro Bölgesi'ndeki krizin üstesinden "ortaklaşa ve kararlılıkla" gelinmesi konusunda anlaştıkları belirtildi.

Krizle ilgili herkesin sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini ve gelecekte atacakları adımlara ilişkin AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu'ndan oluşan troykanın raporunu beklediklerini belirten Merkel, Yunanistan'ı reformları sürdürmesi konusunda cesaretlendirmek istediğini söyledi.

Atina zaman istiyor

Almanya ve Fransa, Yunanistan'a yardımların devamı için Atina'nın reformları hayata geçirmesini şart koşarken Yunanistan ise kendilerine biraz zaman tanınması talebinde bulunuyor. Yunan Başbakanı Samaras, bugün Berlin'de gerçekleştireceği temaslarda da Merkel'i bu konuda ikna etmeye çalışacak.

Samaras, ülkesinin borçlarını ödeyeceği vaadinde bulunarak Yunanistan'ın aslında büyük bir ekonomik potansiyeli olduğunu belirtiyor.

Ekonomiyi canlandırmak ve devlet kasalarının yeniden düzenlenmesi için Avrupa Birliği'nden biraz daha esnek davranmasını isteyen Samaras, Euro Bölgesi kuralları doğrultusunda bütçede azami yüzde 3'lük açık verme sınırını 2016'ya kadar yerine getirmelerine olanak tanınması önerisinde bulunuyor.

Avrupa Birliği yetkilileri ise Yunanistan'ın sıkı tasarruf önlemleri ile 2014 yılına kadar yüzde 3'lük hedefi tutturmasını istiyor.

Almanya öneriye sıcak bakmıyor

Ancak yapılan yardımlara rağmen hala ekonomisinde toparlanma görünmeyen Yunanistan'ın bu talebine Almanya sıcak bakmıyor.

Berlin, hedeflenen reformların esnekleştirilmesine ve Atina'ya istediği zamanın tanınmasına karşı.

Berlin bu konudaki nihai kararını açıklamadan önce troykanın eylül ayında açıklayacağı raporu görmek istiyor.

Samaras, Berlin'deki temaslarının ardından Cumartesi günü de Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'la bir araya gelecek.

 


(Deutsche Welle)775 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın