• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.023719.1000
Euro20.491120.5732
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam325
Toplam Ziyaret5352297
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, ülkesindeki reformların gerçekleştirilebilmesi için daha fazla zamana ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Samaras: "Biraz daha zaman istiyoruz"

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, ülkesindeki reformların gerçekleştirilebilmesi için daha fazla zamana ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Başbakan Samaras, Cuma günü Berlin'e yapacağı resmi ziyaret öncesinde Alman Bild gazetesinde yayınlanan röportajında, "Ek para talep etmiyoruz. Ekonomiyi hızlıca canlandırmak ve devletin gelirlerini artırmak için bir parça nefes alabilmek istiyoruz. Daha fazla zaman, doğrudan daha fazla para anlamına gelmez" şeklinde konuştu.

Samaras, derin bir kara deliğe benzettiği olumsuz psikolojik havadan kurtulmaları gerektiğini belirterek, "Yunanlılar, ülkede yeni bir yön tayin edilmesi için yeni bir hükümet seçti. Yapısal reformlarda ve özelleştirmede ilerlemeler sağlıyoruz" dedi.

Yunanistan'ın büyük yara aldığını, geçen 3 yıl içinde ekonomisinin beşte bir oranda küçüldüğünü, yaşam standardının üçte bir oranda düştüğünü, emeklilerin gelirlerinin beşte birini kaybettiğini ve gençlerin yarısının işsiz olduğunu ifade eden Samaras, ülkeyi bir arada tutabilmek, reformları gerçekleştirmek, diğer yandan da Avrupa ruhunu yaşatabilmek için büyük çaba harcadıklarını söyledi.

Emekliye ayrılan her 10 kişi için sadece 1 yeni memur atanması yönünde de talimat verdiğini belirten Samaras, Euro Bölgesi'nden ayrılmalarının ve yeniden para birimi Drahme'ye dönmelerinin ise tam bir felaket olacağını kaydetti.

Bunun ekonomide 5 yıl daha durgunluk anlamına geleceğini ve yüzde 40 olan işsizlik oranını daha da artıracağını ifade eden Samaras, "Yunanistan için bir kabus olur; ekonomik çöküntü, sosyal huzursuzluklar ve demokrasi için bugüne kadar hiç görülmemiş kadar büyük bir kriz yaşanır" diye konuştu.

Samaras, krizin aşılabilmesi için kendilerinin her türlü çabayı harcadığını, Avrupalı ortaklarının da kendilerini desteklediğine inandığını belirterek, "Yunanlılarla Almanların birçok ortak yanı var. Bizler de bir trajediyi bir başarı hikayesine dönüştürebiliriz" dedi.669 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın