• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.023719.1000
Euro20.491120.5732
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam302
Toplam Ziyaret5352274
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Ramazan Bayramı tatilini Yunan adalarında geçirmek isteyen binlerce vatandaş, Balıkesir"in Ayvalık ilçesindeki hudut kapısı önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Bayramda Türkler Yunan Adalarına Akın Etti

Ramazan Bayramı tatilini Yunan adalarında geçirmek isteyen binlerce vatandaş, Balıkesir"in Ayvalık ilçesindeki hudut kapısı önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Bayram tatilini başta Midilli olmak üzere, Rodos, Mykonos gibi Yunan adalarında geçirmek isteyen binlerce vatandaş sınır kapılarına koştu. Bayram arifesinde Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki gümrükten geçiş yapmak isteyen vatandaşlar saatlerce uzun kuyruklara takıldı.

Türkiye’nin batıya açılan en uç noktası olarak kabul edilen Ayvalık’tan Yunanistan’ın Midilli Adası'na bayram süresince yaklaşık 7 bin kişinin günübirlik ve haftalık periyotlarla geçiş yapması beklenirken, henüz bayram arifesinde Ege’nin karşı yakasına geçiş yapan Türk sayısının daha şimdiden 2 bin kişiye ulaştığı öğrenildi.


Arife gününde, sabahın ilk ışıklarıyla Ayvalık Hudut Kapısı ve Liman İşletmesi'nin önünde uzun kuyruklarda bekleyen vatandaşlar ise yasal formaliteleri takip eden personel yetersizliği nedeniyle pasaport ve vize kontrol işlemlerine takılmalarına rağmen hayatlarından memnun olduklarını söyledi.

Ayvalık Belediyesi’ne ait Liman İşletme Müdürlüğüne bayram öncesinde hudut kapısından geçişlerin kolaylaştırılması amacıyla optik pasaport okuyucuları konulması nedeniyle kuyrukların geçmiş yıllara nazaran daha çabuk eridiği gözlenirken, vatandaşlar pasaport kontrol işlemlerini sadece 2 gümrük polisinin yapmak zorunda kalmasına tepki gösterdi.

Yetkililerin; bayramlar, yılbaşı ve özel günlerde hudut kapılarında ek personel konuşlandırması gerektiğini vurgulayan vatandaşlar, aynı kuyrukların Midilli’de de oluştuğuna, bu yüzden de kısacık bayram tatillerinin tam bir çileye dönüştüğüne dikkat çekti.

Öte yandan bayram nedeniyle Ayvalık’tan feribotlarla Yunan adalarına yolcu taşımacılığı yapan firmaların yetkilileri ise yoğunluktan memnun.

Yunan adalarına yeşil pasaportla günübirlik geçiş imkanının dışında kısa bir süre önce Yunan hükümeti tarafından hudut kapısında vize alabilme fırsatının sunulduğunu hatırlatan acente yetkilileri, krizdeki ülkeye daha çok turist çekilmesi amacıyla konaklama, eğlence mekanları ve restoranlarda yüzde 60'a varan indirimler uygulandığını söyledi.989 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın